11.–13. mail toimub eˉlektroni kolmas rahvusvaheline Kõheda vastasmõju festival, mis toob kokku valdkonnaüleste kunstivormide loojad ja nende teosed. Ühtlasi avab eˉlektron Tallinnas ka uue kunstisaali aadressil Kopli 27.
Sel nädalal toimub Kõheda vastasmõju festival
Kõheda vastasmõju festival on 2020 aastal alustatud transdistsiplinaarse kunsti festival, mis toimub sel kevadel kolmandat korda. Esimesel kahel festivalil keskenduti digitaalsele vahendatusele, põhiküsimuseks etendaja ja publiku kohalolu tähendus ja võimalikkus virtuaalkeskkonnas. Sel aastal toimub festival esmakordselt hübriidformaadis. Osalevate kunstnike ideid, mõtteid, kontseptsioone ja vorme saab kogeda uues eˉlektroni kunstisaalis (Kopli 27, Tallinn) kui ka striimituna online’s elektron.art.
Selle aasta teema on montaaž loomuliku ja tehisliku vahel, naturaalse ja sünteetilise vahel. Montaaž kui dialoog erinevate teoste vahel, erinevate nö materjalide vahel.
Mis mõttevahetust tekitab vaatajates, kui nad kohtuvad teostega, millest üks kasutab uussiiruse keelt ja teine masintõlget; kus on naturaalsed, füüsilised helivõnked ja kõrval olevas teoses täiesti sünteetilised digitaalsed helikeeled?
«Programm on rikkalik ja vastuoluline. Me proovime luua hetki, kus «konflikt» on nii inspiratsiooniks kui ka ärrituseks. Aga seda loomulikult väga toetatud keskkonnas seda enam, et enamus teoseid on loodud festivali jaoks,» kommenteerib festivali programmi juht Maike Lond. «Nii nagu eelmiste festivalide puhul, soovime ka sellel Kõheda vastasmõju festivalil virtuaalkeskkonnas levinud kontsentreeritust, intensiivsust ja eklektilisust edasi kanda. Kas see ka päriselt füüsilises ruumis sellisena võimalik on, saab alles tagantjärele teada.»
eˉlektroni tegevjuht Hendrik Kaljujärv lisab, et «loodetavasti võimaldab ja julgustab eˉlektroni kontsentreeritud festivaliprogramm kunstnike ja publiku vahelist avatud kokkupuudet, olgu selleks vormiks arutelud, vestlused või terviklik kunstikogemus».
Kõheda vastasmõju festival on saanud inspiratsiooni Albert Einsteini poolt kirjeldatud kvantfüüsikasse kuuluvast teooriast (Spooky Action At a Distance), kus osakesed mõjutavad üksteist hoolimata sellest, et nende vahel puudub füüsiline kontakt. Just nagu me saame puudutatud, provotseeritud või inspireeritud sõnadest, kujunditest ja helidest. Just nii nagu kunst, teadus tehnoloogiad ja kultuur laiemalt mõjutavad üksteist.
Kava:
11.05
- Clara Amaral (PT) "She gave it to me I got it from her"
- Kausaal elav raamatupood (11.05-13.05)
- Kelli Kedvil, FREMEN “4EVER” (installatsioon 11.05-13.05)
- Karl Saks, Maike Lond “Schema”
- Emer Värk, Mikk-Mait Kivi, Renzo van Steenbergen (NL) “Year Without Summer”
- Maria Matiashova “room of words”
12.05
- Emer Värk, Mikk-Mait Kivi, Renzo van Steenbergen (NL) “Year Without Summer”
- Apparatus & Apparata “Verest Loss”
- Photinus Studio (UA) “_mediaklub”
13.05
- Eline Selgis “Kehade kirjutamine”, töötuba
- eˉlektron, Kim Noble (UK), Johhan Rosenberg, Inga Salurand, Maiduk “Something Great”
- Jette Loona Hermanis, Anna Ansone (LV), Krišjānis Elviks (LV), Sofija Putniņa (LV), Martina Gofman “Frostbite”
- Photinus (UA) “Conductor”
Muusika:
- Zahir
- STABS (LV)
- oty.10 (UA)
- Vaatab Jooksvalt