Võimalikult väike süsinikuemissioon, taastuvate ressursside kasutamine, materjalide ringmajandus, keskkonnasäästlikud energialahendused, tänapäevane ruumiloome, asukoht transpordilahenduste suhtes, sobivus olemasolevasse linnakeskkonda… Kinnisvara arendamine ja haldamine ei tähenda enam ammu vaid hoonete ehitamist, remontimist ning töökorras hoidmist.
Praegused otsused tuleb teha pikas vaates
Usume RKASis siiralt, et pakkudes avalikus sektoris tegutsevatele inimestele kvaliteetset tegevus- ja töökeskkonda, aitame neil senisest veelgi paremini õnnestuda. Võtmesõnaks, mida iga oma otsuse juures silmas peame, on jätkusuutlikkus.
Täna otsuseid tehes püüame valida lahendused, mis tagavad jätkusuutlikkuse ka tulevikus. On selleks siis taastuva ehitusmaterjali ehk puidu kasutamine (ehitus on üks suuremaid süsinikku õhku paiskavaid sektoreid) või koostöös arhitektidega sellise ruumilahenduse leidmine, mis oleks funktsionaalne ja paindlik mitte ainult täna, vaid ka pika aja jooksul. Riigi äriühingu ja kinnisvara kompetentsikeskusena näeme siin selgelt endal eestvedaja rolli kogu sektoris.
Riigi Kinnisvara portfelli hulka kuulub ka muinsuskaitselisi hooneid, mille korrashoid on teatavasti paras pähkel ja seda mitte ainult riigile, vaid ka eraomanikele.
Kestlikkuse seisukohast seisame pidevalt silmitsi küsimusega, kas ehitada uus või renoveerida vana. Vaid süsiniku jalajälge silmas pidades võiks viimane olla mõistlikum tegevus - kõige keskkonnasäästlikum hoone on ehitamata hoone. Kui võimalik ja seejuures otstarbekas, siis eelistame riigi kinnisvara puhul rekonstrueerimist ja meil on häid näiteid üle Eesti, kus oleme andnud uue eluringi 50-aastase või pikema tsükli läbinud hoonele. Viimase aja positiivsete näidetena võib esile tuua Sakus Teaduse 2 asuvat arhitektuuriklassiku Valve Pormeistri loomingut esindav Põllumajandus- ja Toiduameti hoone ning samas naabruses asuv Teaduse 4 asuv Maaelu Teadmuskeskuse laborihoone.