R, 22.09.2023

«Seda tuleb lihtsalt omal nahal kogeda!» Eestis esineb eriline maailmamuusika täht

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Etuk Ubong nimetab oma muusikastiili maamuusikaks
Etuk Ubong nimetab oma muusikastiili maamuusikaks Foto: Pressifoto

9.-11. juunini Viimsi Artiumis toimuva «Aafrika öö» programmi peaesineja on Nigeeriast pärit maailmamuusika täht Etuk Ubong koos tantsijate ja saateorkestriga The Etuk Philosophy. Koostöös Prantsuse Instituudiga jõuab publiku ette tasuta Aafrika filmide programm.

Trompetimängija, helilooja ja solist Etuk Ubong ammutab inspiratsiooni afrobeatist, nigeeria traditsioonilisest tantsustiilist ekombi ning aafrika rütme ja dzässi ühendavast highlife muusikastiilist.

Tulemuseks täiesti unikaalne, energiline, kuid samas spirituaalne stiil, mida ta ise kutsub maamuusikaks (Earth Music). Suuresti ammutab ta jõudu loodusjõududest – vihmast, tuulest ja elavast tulest. Tema kompositsioonid peegeldavad nigeeria kultuuripärandit ja Etuki ellusuhtumist, millest õhkub heatahtlikkust, rahu ja armastust inimkonna vastu.

«Etuk Ubong meenutab mulle omal moel Miles Davist, sest ta tema muusika ja ellusuhtumisega käib kaasas terve filosoofia. See on midagi enamat kui lihtsalt pillimäng või artistiks olemine. Seda tuleb lihtsalt omal nahal kogeda,» iseloomustab Etuk Ubongi jazzmuusik ja produtsent Villu Veski.

Ubongi särtsakat muusikat võib võrrelda UK-skeene juhtivate tegijatega, nagu Shabaka Hutchingsi juhitud Sons of Kemet, kuid samas on see selgelt nigeeriapärane.

Viimsi Artiumi kontsert on osa Etuk Ubongi rahvusvahelisest turneest. Artiumile eelnevad kontserdid Londonis, Bristolis, Kopenhaagenis, Berliinis ja mujal.

«Aafrika öö» filmiprogramm Viimsi Artiumis

Koostöös Prantsuse Instituudiga näidatakse Viimsi Artiumi blackbox-saalis kolme auhinnatud linateost:

«Félicité» (Prantsusmaa/Senegal, 2017)

2017 aastal Berliini Rahvusvahelisel Filmifestivalil Berlinale Hõbekaru võitnud linateos jutustab vabast hingest Félicité’st, kes on laulja Kongo pealinna Kinshasa ööklubis. Tema elu pööratakse pea peale kui tema 14 aastane poeg saab mootorrattaõnnetuse tõttu tõsiselt vigastada. Poja elu päästmiseks on naine sunnitud meeleheitlikult kõiki võimalusi kasutades raha otsima, Félicité sukeldub Kinshasa energeetiliselt laetud kohati unenäolisesse ööellu täis muusikat ja unistusi. Sellel rännakul ristivad tema teed Tabuga….

«Félicité» linastub Viimsi Artiumi blackbox-saalis 9. juunil.

Kaader filmist Felicite
Kaader filmist Felicite Foto: Filmikaader

«Kuningate öö» (Elevandiluurannik, 2020)

Rež. Philippe Lacôte

Mitmetel rahvusvahelistel festivalidel osalenud ja auhindu pälvinud “Night of the Kings” viib publiku Elevandiluuranniku kurikuulsa MACA vangla müüride vahele, kus võimutseb kuritegelik subkultuur ja vangid on loonud oma reeglistiku. Vangide kuningas Dangôro määrab vanglasse saabunud noormehe uueks “roomlaseks”, kellel tuleb punase kuu taevasse kerkimise ajal jutustada teistele vangidele lugu – see on lugu Zama kuninga surmast. Tal peab juttu jätkuma kuni hommikuni, vastasel juhul ta tapetakse…

«Kuningate öö» linastub Viimsi Artiumi blackbox-saalis 10. juunil.

Kaader filmist Kuningate öö
Kaader filmist Kuningate öö Foto: Filmikaader

«Casablanca Beats» (Maroko/Prantsusmaa, 2021)

Rež. Nabil Ayouch

2021. aastal Cannes’i rahvusvahelisel filmifestivalil eripreemia Le Prix du Cinéma Positif võitnud linateose petegelane on endine räppar Anas, kes juhendab noori Casablanca töölisklassi linnajaos asuvas kultuurikeskuses. Karismaatilise õpetaja innustab noori väljendama end hip-hop kultuuri kaudu ja leidma ühisosa vaatamata erinevale identiteedile või religioossetele ning poliitilistele veendumustele ning vabanema kivinenud väljendusvormidest ja traditsioonidest.

«Casablanca Beats» linastub Viimsi Artiumi blackbox-saalis 11. juunil.

Kaader filmist «Casablanca Beats»
Kaader filmist «Casablanca Beats» Foto: Filmikaader
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles