N, 21.09.2023

Eesti disainerid rabavad Veneetsiat tulevikumaterjalidega

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments

Eesti materjalidisainerid üllatavad Veneetsiat toodetega vetikatest, mütseelist ja bakteriaalsest tselluloosist.

11. juunil avatakse Veneetsia disainibiennaali raames Eesti materjalidisaini näitus «MATERIAL II». Eesti disain on paralleelselt arhitektuuribiennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuiksoonel juba kolmandat korda. Veneetsia Disainibiennaal on loodud 2016.a. disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku arendamiseks.

Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostöös valminud näitus «Material II» toob kokku teadlaste, ettevõtete ja disainerite poolt arendatud uudsed materjalid ja tehnoloogiad. 26 eksponaadist koosnev näitus avab, kuidas on keskkonnakriisis muutumas ressursi ja materjaliloome tähendus.

«Kliimakriisi olukorras peab tekstiili- ja moetööstus pöörduma jätkusuutlikumate protsesside poole, kasutades ära jäätmevooge ja keskendudes keskkonnasõbralikumatele orgaanilistele materjalidele. Tavapärane toksiliste ainete ja meeletu prügi tootmine, mille lagunemine võtab tuhandeid aastaid ning saastab keskkonda, pole enam aksepteeritav,» nendib Reet Aus, doktorikraadiga moedisainer ja keskkonnaaktivist.

Distsipliinideüleselt uurivad autorid, kuidas võiks tulevikus kasutada utiilmaterjale, mida saame õppida pärandtehnoloogiatest ja looduses leiduvast, kuidas rakendada biotehnoloogia võimalusi ning milliseid kõrgtehnoloogilisi materjale valmistatakse nanoskaalal. Näeme tooteid vetikatest, mütseelist, bakteriaalsest tselluloosist, purustatud teksade lõngast, isegi suitsukonidest.

Näitus asub Rialto silla läheduses, Art Depot Biri äsja rekonstrueeritud avaras galeriis. Näitust eksponeeriti esmakordselt Mehhikos Eesti Disaini Päevade raames ning peale Veneetsiat saab näitust näha XVIII Disainiöö raames septembrikuus Krulli kvartalis.

Näituse kuraatorid on Stuudio Aine materjalidisainerid Kärt Ojavee, Annika Kaldoja, Marie Vihmar; kujunduse autor on Annika Kaldoja ja visuaali on kujundanud Mirjam Reili.

Loengutega esinevad Jätkusuutliku Disaini ja Materjali labori vanemteadur Reet Aus, Kärt Ojavee ja Juss Heinsalu. Tekstiilide parandamise töötoa viib läbi Marta Konovalov ja bioplastikut õpetab tegema Riina Õun. Samuti näidatakse videot, kuidas valmib Reet Ausi toode Bangladeshi tehases Beximco.

AJAKAVA

  • 11.06 15:00 Näituse avamine
  • 17:00 Workshop: «Textile repair» - Marta Konovalov
  • 12.06 16:00 Design Talks - Reet Aus («Design Not Worth»); Kärt Ojavee, Juss Heinsalu («Material Affairs»)
  • 17.06 13:00 Workshop - «Bioplastics-making workshop» - Riina Õun

Osalejad: Reet Aus, Airi Gailit, Erik Heiki Veelmaa, Juss Heinsalu, Geidi Hein, Annika Kaldoja, Astri Kaljus, Katrin Kabun, Madis Kaasik, Siim Karro, Katarina Kruus, Karl Kukk, Marta Konovalov, Karolin Kärm, Merlin Meremaa, Juulia Aleksandra Mikson, Erki Nagla, Kärt Ojavee, Cärol Ott, Riina Õun, Maria Kristiin Peterson, Sander Õun /Suckõrs, Tiia Plamus, Sirje Sasi, Indrė Spitrytė, Oksana Teder, Marie Vihmar, Ines-Issa Villido.

Veneetsia disainibiennaal 2023 on avatud 19. maist 18. juunini paralleelselt arhitektuuribiennaali esimese kuuga. Osalemine on avatud nii tärkavatele sõltumatutele disaineritele kui ka väljakujunenud kaubamärkidele, aga ka muuseumidele, ülikoolidele ja galeriidele. Veneetsia disainibiennaalil osalemiseks on kolm võimalust, olenevalt sellest, mis organisatsiooni või disaineriga tegu ja mida soovitakse näidata. Põhigrupinäitus järgib tugevat kuraatorilikku lähenemist, igal väljaandel on erinev teema, mida iseloomustab esilekerkivate ja väljakujunenud disainerite ja kaubamärkide koostoime. Selle neljanda väljaande teema on Auto-Exotic. Satelliitprogrammi kuuluvad näitused, mida esitletakse sõltumatutes ruumides kogu Veneetsias, järgides autonoomseid kuraatorikontseptsioone. Need on osa Veneetsia disainibiennaali programmist ning neid reklaamitakse biennaali ametlike kanalite ja meedia kaudu paralleelselt Arhitektuuribiennaali uudistega.

Näituse projekti toetab Kultuurkapital, Erasmus+

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles