Vaba Akadeemia loeng Auli Viidalepp «Sünteetiliste tekstide toimimine kultuuris»​​

Mariliis Maripuu
, Postimees TV toimetaja
Copy

Reedel, 16. juunil peab Vabas Akadeemias järjekordse avaliku loengu Auli Viidalepp. Seekordseks teemaks on sünteetiliste tekstide toimimine kultuuris.

Viimastel kuudel räägitakse eriti palju arvutiga genereeritud tekstidest ja nende mõjust ühiskonnas. On väljendatud hirme, et tehistekstid ujutavad kultuuriruumi üle valeinfoga, et nende olemasolu ja levik tähendavat, et me ei saa enam veebis avaldatud asjadest midagi usaldada jne. Millisel määral on hirmud põhjendatud? Millisel määral on üldse tegu uudse nähtusega.

Vaatleme mõnd uuemat näidet, kuidas sünteetilise sisu kasutamine on sekkunud ühiskonna- või kultuuriprotsessi. Abiks tulevad mõned semiootilised teooriad ja mudelid, mis võimaldavad mõtestada sünteetilise meedia toimimist kultuuris, näiteks Juri Lotmani (kultuuri)teksti sotsiokommunikatiivsete funktsioonide teooria või Roman Jakobsoni kommunikatsiooniskeem ja keele funktsioonid.

Loeng toimub 16. juunil kell 18.15 Tartu Jakobi Kultuurikojas (Jakobi 41).

SA Academia Artium Liberalium ehk Vaba Akadeemia on 2018. aasta algul asutatud ühendus, mis koondab eesti haritlasi: teadlasi, mõtlejaid, intellektuaale ja õppijaid. Akadeemia eesmärgiks on luua tingimused renessansitüüpi haritlasringi tekkimiseks ja kujunemiseks kooskõlas vabade kunstide kontseptsiooniga. Akadeemia asutajateks on Marju Lepajõe, Mihhail Lotman, Ülar Ploom, Hardo Pajula ja Maria-Kristiina Lotman.

Varasemaid Vaba Akadeemia loenguid on võimalik järele vaadata Postimees TV-st.

Tagasi üles