N, 21.09.2023

Kas Eesti teatril üldse on rahvusvahelist potentsiaali?

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Draama festivali põhiprogrammile lisaks saab festivalikülastaja ka sel aastal osa metaprogrammist, kuhu kuuluvad traditsioonilised etenduste järgsed vestlusringid ning kaks teemavestlust.
Draama festivali põhiprogrammile lisaks saab festivalikülastaja ka sel aastal osa metaprogrammist, kuhu kuuluvad traditsioonilised etenduste järgsed vestlusringid ning kaks teemavestlust. Foto: Rasmus Kull

Draama festivali põhiprogrammile lisaks saab festivalikülastaja ka sel aastal osa metaprogrammist, kuhu kuuluvad traditsioonilised etenduste järgsed vestlusringid ning kaks teemavestlust, seekord fookusega noorel vaatajal ning Eesti teatri kuvandil laias maailmas.

Tartu Linnamuuseumis avatakse ka legendaarse teatrikunstniku Georg Sanderi näitus, Toomel saab kuulata Patrick McGinley ja Draama festivali visuaali autori Martin Rästa loodud heliinstallatsiooni «Aja kaja», 7. septembril esitletakse Vanemuise väikse maja ovaalsaalis kogumikku «Teatrielu 2022». Festivali avavad 5. septembril kell 17 Lossi ja Ülikooli tänava nurgal noored etenduskunstnikud Liisbeth Kala ja Maria Paiste, kelle esinemist võib kirjeldada kui kontserdi, luulekava ja performance'i segu. Lisaks saavad tervituseks sõna Tartu linnapea Urmas Klaas ja Draama festivali juht Hedi-Liis Toome.

8. septembril kell 12 on kõik külastajad oodatud Tartu Uude Teatrisse kuulama vestlusringi  «Millist teatrit vajab noor vaataja?» Eesti noore vaataja teatri maastik on kirju, kuid kõikuva kvaliteediga. Küsimus, kas lasteaia- ja koolilapsed võiksid teatrist osa saada, ei vaja enam juurdlemist, küll aga on keerulisem otsustada, missugust teatrit neile siis näidata. Millist teatrit vajab noor vaataja? Kuidas see teater üles leida? Kuhu on Eesti noore vaataja teatril areneda?

Eelnimetatud küsimuste üle arutlevad Draama festivali vestlusringis kultuuriajakirjanik ja Tallinna Linnavalitsuse kultuuri abilinnapea nõunik Keiu Virro, Rahvusooper Estonia haridustöö juht Tuuli Potik ning Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Laur Kaunissaare, vestlust modereerib lavastaja Jaanika Juhanson. Arutelu juhatab sisse Keiu Virro ettekanne.

9. septembril kell 12 arutletakse Tartu Uues Teatris Eesti teatri rahvusvahelistumise üle. Eesti teatri kuvand Euroopas vajab värskendust. «Kummaline Ida-Euroopa» ei ole enam huvitav, normaalne/tavaline Eesti teater ei köida aga kedagi. Kuidas leida taas oma nišš või miski, millega saaksime teised riigid enda konksu taha? On see üldse võimalik? Vajalik? Kuidas on varasemalt Eesti (etendus)kunst Euroopasse jõudnud, mida võiksime sellest kogemustest õppida? Vestlusringis osalevad Tallinn TREFF'i kunstiline juht Leino Rei, festivali Baltoscandal kunstiline juht Priit Raud ja Kultuuriministeeriumi Euroopa Liidu asjade nõunik ja endine Eesti kultuuriesindaja Brüsselis Kadri Jauram. Vestlust juhib Eesti Teatri Agentuuri välissuhete koordinaator Liisi Aibel.

Rohkem infot festivali kohta leiab SIIT. Piletid on müügil Piletilevis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles