L, 9.12.2023

Psühhoanalüütik Ruta Juzulenaite: patt on edasiviiv jõud, kui...

Kultuuritoimetus
Copy
«Patt on edasiviiv jõud, kui seda mitte kanda endas, vaid suunata kunsti,» ütleb psühhoanalüütik Ruta Juzulenaite
«Patt on edasiviiv jõud, kui seda mitte kanda endas, vaid suunata kunsti,» ütleb psühhoanalüütik Ruta Juzulenaite Foto: Andri Maimets

Uuel hooajal kutsub vaimse tervise sari osa saama kontsert-mõtterännakust «7 surmapattu psühholoogias ja kunstiklassikas». Oktoobris ehk vaimse tervise kuul alustatakse mõtterännakuga Paides, Tallinnas ja Pärnus, novembris liigutakse  Narva, Viljandisse, Tartusse ja taaskord Paidesse. Kontserdid toimuvad kokku kuues Eesti eri paigas.

Publik saab kogeda elamust, kus on põimitud kunst ja muusika ning lisaks selle laskuda sügavamale ning mõtiskleda patu olemuse üle.

«Patt on edasiviiv jõud, kui seda mitte kanda endas, vaid suunata kunsti,» ütleb psühhoanalüütik Ruta Juzulenaite. «See oleks ka üks võimalus inimese eluteekonnal patust vabanemiseks. Ja läbi ajaloo on oh kui palju põnevaid ning eredaid näiteid.»

Just sellise kavaga me esinejad lavale tulevadki. Psühholoog avab seitsme surmapatu olemust ja videokujunduses näeb Francisco Goya ja Hieronymus Boschi teemaga haakuvaid maale. Muusikast kõlab näiteid nii suurteostest (näiteks Bizet ooperist «Carmen» ning Prokofjevi balletist «Romeo ja Julia») kui ka kergemast repertuaarist (Kanderi «Cabaret», Brecht-Weilli «Kolmekrossiooper»).

«Teema on karm, aga väga eluline,» avab muusikavaliku tagamaid sarja looja Heili Vaus-Tamm. «Kuna Helen Lokutal on väga lai repertuaar, toome publiku ette skaala kättemaksuaariast kabareelauluni. Meelega üldtuntud lood, aga pahelisust neis juba jätkub. Kadri-Ann Sumera lisab klaveril värve Turkmeenia ööst sulni kuupaisteni.»

Helen Lokuta.
Helen Lokuta. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Publik saab sõna sekka öelda ning oma mõtteid jagada kontserdijärgses arutelus, mida juhib Steven Hristo Evestus.

Kontsert-mõtterännakud toimuvad järgmistel aegadel:

15. okt ukrainlastele Paide muusika- ja kontserdimajas kl 16 (vene keeles, sissepääs vaba)
18. okt Mustpeade maja valges saalis kl 19, (koolidele kl 12 MUBAs)
19. okt Pärnu kontserdimaja kammersaalis kl 19 (koolidele kl 12)
21.nov Paide muusika- ja kontserdimajas kl 18 (koolidele kl 12)
22. nov Viljandi Jaani kirikus kl 12 (nii koolidele kui ka avatud publikule)
23. nov Rugodivi saalis (Narva) kl 17 (koolidele kl 12)
24. nov Tubina saalis (Tartu) kl 19 (koolidele kl 12)

Ruta Juzulenaite on Eesti analüütilise psühholoogia seltsi liige ning jungiaanlik psühhoterapeut. Eesti analüütilise psühholoogia selts ühendab C.G. Jungi koolkonna psühholoogiast ja psühhoteraapiast huvitatud isikuid ning tutvustab C.G Jungi töid ja edasisi analüütilise psühholoogia mõttearenguid.

Lisaks terapeutilisele tööle oli C.G. Jungil ka hulgaliselt teisi huvivaldkondi, alates teoreetilisest füüsikast kuni filosoofia ja religiooniteooriani ning ka tänapäevane analüütiline psühholoogia vaatab psüühilisi protsesse sügavamalt, uurides nende tähendust nii isikliku arengu kui laiemas maailmavaatelises perspektiivis.

Paides ja Narvas on eksponeeritud ka näitus «Kuidas kunst saab aidata? Eriliste inimeste maalid ja lood».

Kontserdid jõuavad publikuni tänu toetajatele Neste Eesti, Must Elevant, Kultuurkapitali ekspertgrupid ja sihtkapitalid, Tallinna Kodurahu programm, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tallinna Haridusamet, Viljandi, Tartu, Pärnu, Paide ja Narva linnad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles