TEGELIK VÄÄRTUS PANEB MINESTAMA Äärepealt 1500 euroga maha müüdud Caravaggio maal leidis uue kodu

Kultuuritoimetus
Uuendatud 7. mai 2024, 14:17
Copy
Prado muuseum paneb välja erilise maali, mis paar aastat tagasi oksjonil äärepealt 1500 euro eest ära müüdi, kuigi tegemist on kümneid miljoneid eurosid väärt Caravaggio tööga.
Prado muuseum paneb välja erilise maali, mis paar aastat tagasi oksjonil äärepealt 1500 euro eest ära müüdi, kuigi tegemist on kümneid miljoneid eurosid väärt Caravaggio tööga. Foto: Prado Museum, via AP / Scanpix

Madridis asuv Prado muuseum paneb näitusel välja erilise Caravaggio maali, millega juhtus kolm aastat tagasi omapärane apsakas. Nimelt peeti seda ekslikult 17. sajandi Hispaania kunstniku José de Ribera õpilase tööks ning see pandi müüki Madridi oksjonimajas, kus see äärepealt 1500 euro eest ära müüdi. Maali tegelik väärtus ulatub aga kümnete miljonite eurodeni.

Esialgu José de Ribera õpilase maaliks peetud, seejärel aga Caravaggio tööks tunnistatud «Ecce Homo» raputas kunstimaailma, kui see mõne aasta eest äärepealt oksjonil üliväikese summa eest ära osteti. «Selle hind võib jääda 100 ja 150 miljoni vahele, kui müüa see erakogujale. Kui müüa see Prado muuseumile, oleks hind 40 või 50 miljonit,» hindas 2021. aastal Itaalia kunstiajaloolane Vittorio Sgarbi selle tegelikku väärtust. Maal kõrvaldati viimasel hetkel oksjonilt, enne kui see võileivaraha eest ära müüa jõuti.

111 sentimeetrit kõrget ja 86 sentimeetrit laia maali peeti Ribera õpilase looduks, sest Ribera õppis omal ajal Roomas ning oli Caravaggio pühendunud järgija, kes imetles heleda ja tumeda kontrasti Caravaggio töödes. «Me oleme avastanud, et tegemist on tõepoolest hoopis Caravaggio maaliga,» ütles Prado muuseumi direktor Miguel Falomir. «See on 19. sajandist saati olnud ühe perekonna erakogus. Pere otsustas maali müüa eraostjale ning sellel inimesel tekkis suur soov näidata seda Prado muuseumis.»

Tagasi üles