Suri Eesti maalikunstnik

Kultuuritoimetus
Uuendatud 14. mai 2024, 15:11
Copy
Kamille Saabre
Kamille Saabre Foto: Erakogu

54-aastaselt on lahkunud maalikunstnik Kamille Saabre (kodanikunimega Zingg).

Kamille Saabre õppis aastatel 1990–1995 Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti erialal ja täiendas end 1994. aastal vahetusüliõpilasena Rhode Islandi disainiülikoolis Ameerika Ühendriikides (Rhode Island School of Design).

Saabre on töötanud vabakutselise kunstnikuna Tallinnas, New Yorgis ja Zürichis. Lisaks on Saabre aastate jooksul töötanud kunstiõpetajana Saue muusikakoolis, tehes õpilaste suvelaagreid, kunstiõpetajana Arte gümnaasiumis ja juhendanud laste kunstiringe. Ta on olnud kunsti- ja disaini juht turundusettevõttes Inorek & Grey ja reklaamiagentuuris Kala Ruudus, samuti turundusjuht infotehnoloogiaettevõttes Devtraining.

Kamille Saabre alustas aktiivse näitusetegevusega 1994. aastal ja on osalenud näitustel nii Eestis kui ka Itaalias, Soomes, Lätis, Ameerika Ühendriikides ja Šveitsis. 2019. aastal esindas ta Eestit rahvusvahelisel Pekingi biennaalil.

Saabre kuulus Eesti Kunstnike Liitu alates 2014. aastast ja oli ka Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Lisaks maaliloomingule on Saabre aastate jooksul illustreerinud mitmeid ilukirjandusteoseid ja lasteraamatuid. 2017. aastal portreteeris Eesti televisiooni saatesari «Meie inimesed» tema pühendumist loometegevusele.

Saabre loomingut iseloomustavad minimalistlikult lihtsad, kuid jõulised motiivid igapäevaelust. Viimastel aastatel oli ta keskendunud lillede ja viljade maalimisele, võimendades tundlikult tuttavate lillede ja viljade detaile mõjuva monumentaalsuseni. Puuviljade ja lillede monumentaalportreede eesmärgiks oli tiivustada vaatajat äratama argipäeva pettumustes uinunud iha puhtama ja ideaalsema maailma järele.

2021. aastal kirjutas Kamille Saabre Rakvere teatris toimunud näitusele «Aitäh, et olemas oled», saateks:

«Aeg sündida. Aeg sirguda. Aeg punguda. Aeg end lahti voltida. Avaneda. Rõõmutseda. Aeg oma ilu näidata. Aeg mõista, et õite aeg on lühike. Aeg koltuda.

Aeg kogeda ja koguda. Küpseda. Valmida viljaks. Täis saada. Aeg mõista, et endasse kogutut on hea jagada. Aeg ära anda. Aeg kuivada.

Aeg luua seemet. Aeg korrastada. Aeg ajale tagasi vaadata. Pakkida. Lehvitada. Aeg minna. Aeg uueks saamist oodata.

Aeg ajas olla, et kõike seda märgata.»

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Maalikunstnike Liit

Eesti Kultuuriministeerium

Tagasi üles