KUULA Tehismõistus vormis «Kati karust» Eurovisiooni-hõngulise rokkballaadi (1)

Hendrik Alla
, kultuuritoimetuse juht
Uuendatud 15. mai 2024, 11:12
Copy
Glen Pilvre küsis tehismõistuselt, kuidas näeks välja, kui nad koos Kati kadunud karuga stuudios muusikat salvestaksid.
Glen Pilvre küsis tehismõistuselt, kuidas näeks välja, kui nad koos Kati kadunud karuga stuudios muusikat salvestaksid. Foto: Glen Pilvre, AI

Me elame ajastul, kus muusikat kasutatakse avalikus ruumis tihti mürana selleks, et summutada mõnda teist müra või vaikust. Helilooja Glen Pilvre uuris, kas niisuguse heliloomingu tarvis saaks kasutada mõnd tehisintellekti (edaspidi AI), ning tulemused ületasid tema ootused.

Avage näiteks Spotify või mõni muu voogedastusplatvorm ning otsige üles 30 laulust koosnev album «Kati Karu I» (jah, seal on ka lugu «Kati Karu does Eurovision»), mille esitajaks märgitud Ei Ai, heliloojaks Glen Pilvre ja sõnade autoriks Ellen Niit. Pilvre lasi Gustav Ernesaksa tuntud lastelaulust AI-l erinevaid variante treida, nii eesti- kui inglisekeelsete sõnadega. Aga mida ta sellega saavutada üritas?

AI nõuab detaile

«Iga kord kui toimub mõni tehnoloogiline ime, siis tundub alati, et see purustab nüüd kõik senised arusaamad, kuidas asju tegema peaks. Esimeste trummimasinate puhul arvati, et trummaritega on nüüd ühel pool.

Tagasi üles