Saada vihje

NÄDALA RAAMAT Tusane kirjanik avab kaetanud silmad

Copy
Malaisia kirjanik Tan Twan Eng käis Eestis kirjandusfestivalil HeadRead 2017. aastal.
Malaisia kirjanik Tan Twan Eng käis Eestis kirjandusfestivalil HeadRead 2017. aastal. Foto: Albert Truuvaart

Tan Twan Engi «Uste maja» on tunne. Sarnaselt tema eelmiste raamatutega on see ennekõike lugu aja suhtelisusest, kultuurilistest dissonantsidest ja igatsusest, mis võib mõnikord olla isegi hukatuslikum kui kaotus või sellega toimetulemine ise.

William Somerset Maugham saabub 1920. aastate alguses Penangi hea sõbra Roberti ning tema naise Lesley juurde. Maugham on majanduslikult, kehaliselt ja emotsionaalselt laostunud, ta on tusane ja rusutud ning kõik, mis teda kord erutas, võimestas ja inspireeris, muserdab teda nüüd. Ta on end kaotanud ning mõneti näib, et loodabki kadunuks jääda, lasta lootusetusel end matta.

Avaneb pikkamööda

Lesley, kes esmapilgul näib nii kauge kui ka kidakeelne, et mitte öelda trotslik, hakkab end aga kirjanikule pikkamööda avama. Kirjanik on seejuures suurepärane kuulaja: ta pole pealetükkiv, ka ei sega ta vahele. Ja Lesley on vastutasuks aus. Ning mitte ainult ei inspireeri kirjanikku, vaid talutab ta läbi pimedusest ning süngetest ja mahavaikitud minevikusaladustest, mis annab end kaotanud kirjanikule uue sihi, avab uuesti ta kaetanud silmad.

Märksõnad

Tagasi üles