Kas tehisaru võtab üle? Eestis toimub oluline vestlus tehnoajastust

Kultuuritoimetus
Copy
Tartus arutletakse peagi selle üle, kas meid ootab ees plahvatuslik tehnoloogiline hübriidajastu, kus looming ei ole kammitsetud inimvõimete piiridest?
Tartus arutletakse peagi selle üle, kas meid ootab ees plahvatuslik tehnoloogiline hübriidajastu, kus looming ei ole kammitsetud inimvõimete piiridest? Foto: Hafiz Muhammad Farooq / Pixabay

Kas tehisaru võtab autoripositsiooni üle, asendades kõik loojad või ootab meid ees plahvatuslik tehnoloogiline hübriidajastu, kus looming ei ole kammitsetud inimvõimete piiridest? Näituse «Kaose Kogudus 101» raames leiab 12. juunil kell 18 Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis aset vestlusõhtu kunsti ja tehisaru olevikust ja tulevikust.

Hetkel kunstimaailma raputaval ning lõhestaval teemal vestlevad Tartu Kunstimuuseumi direktor Joanna Hoffmann, vikipedist Ivo Kruusamägi, kunstnik Veiko Klemmer ning vestlust modereerib näituse kuraator Martin Rästa.

Joanna Hoffmann on kunstiteadlane, kuraator ja kunstnik. Aastal 2016 omandas ta Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi maalikunstis ning pärast seda asus kaasaegse kunsti kuraatorina tööle Tartu Kunstimuuseumis, kus on kureerinud mitmeid grupi- ja isikunäitusi, sh «Pallas 100. Kunstikool ja kultus» (2019), «Tiit Pääsuke. Nostalgiata» (2020) ja «Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …» (2024, Eesti Rahva Muuseumis). Alates 2019. juhib Joanna Hoffmann Tartu Kunstimuuseumi.

30. juunini Tartu Kunstimajas avatud näitusega «Kaose Kogudus 101» tähistatakse Kaose Koguduse ehk ainuigavikuliselt kaduva ja ilmuva muutumatult muutuva mõõtmatu tunnistajate 101. juubelit.
30. juunini Tartu Kunstimajas avatud näitusega «Kaose Kogudus 101» tähistatakse Kaose Koguduse ehk ainuigavikuliselt kaduva ja ilmuva muutumatult muutuva mõõtmatu tunnistajate 101. juubelit. Foto: Jürgen Vainola

Ivo Kruusamägi on vikipedist ja vikifotograaf, kes keskendub oma tegevuses teabe kättesaadavuse tõstmisele eesti keeles ja Eesti kohta info levitamisele. Nõnda on ta hästi tuttav väljakutsega, mis seisnevad haridusliku sisuga materjalide loomise ja levitamine taga, aga ka ühisloomeliste meetodite kasutamisega veebikeskkonnas.

Veiko Klemmer on kunstnik, õpetaja ja mõnikord disainer, keda huvitavad esteetilise kunstimängu kõrval ka sellised igipõlised inimkogemuse küsimused nagu võim, tähendus, tulevik jms.

Martin Rästa on näituse «Kaose Kogudus 101» kuraator, tunnustatud graafiline disainer, interdistsiplinaarne kunstnik ning muusik, kes on pühendanud valdava osa oma loomingust visuaali ja heli seostele erinevates vormides ja meediumites. Olulisel kohal tema loomingus on kognitiivsed protsessid ning empiiriline maailmatunnetus, mida saadab huvi tehnoloogia vastu.

30. juunini Tartu Kunstimajas avatud näitusega «Kaose Kogudus 101» tähistatakse Kaose Koguduse ehk ainuigavikuliselt kaduva ja ilmuva muutumatult muutuva mõõtmatu tunnistajate 101. juubelit. «Kaose Kogudus 101» on spontaanselt muutuv ruum, mille täidab kaose piiritu voog. Näitusel osalevad: Kiwa, Stina Leek, Martiini, Raul Keller, Triinu Pungits, Roomet Jakapi, Gabriela Urm, Helle-Ly Tomberg, Uku Pira, Luulur, Martin Rästa. Näitust toetavad Tartu Linn, Eesti Kultuurkapital, Musterprint, Aparaaditehas ja Baas Disain.

Tagasi üles