AK Emme, kas sa armastad mind?

Helena Koch
, kriitik
Copy
Elizabeth Strout 2022. aastal Hamburgis Siegfried Lenzi preemia üleandmisel. 
Elizabeth Strout 2022. aastal Hamburgis Siegfried Lenzi preemia üleandmisel. Foto: Gregor Fischer/DPA/Scanpix

USA kirjaniku Elizabeth Strouti romaan «Minu nimi on Lucy Barton» ilmus 2016. aastal ja mullu ka eesti keeles. Strout pälvis 2009. aastal USA tähtsaima kirjandusauhinna Pulitzeri preemia ning ka kõnealust romaani saatis suur edu.

Loo peategelane on 40ndates Lucy, kes veedab üheksa nädalat haiglas. Selle aja jooksul tuleb talle viieks päevaks külla ema, kellega ta pole aastaid rääkinud. Lõviosa romaanist keskendubki neile viiele päevale – vestlustele emaga ning tagasivaadetele Lucy minevikku. Realistlik lugu jutustatakse läbi minategelase, põhilised tegevuspaigad on lisaks haiglale väikekoht Amgash Illinoisis, kus Lucy üles kasvas, ning tema hilisem elupaik New York.

Raamatu süžeeliinid esitatakse üksikute kildudena ning need moodustavad kokkuvõttes valusa terviku. Teos kulgeb rahulikus tempos, võimaldades piisavalt aega seedida raskeid teemasid, nagu koduvägivald ja vaesus, mida Lucy lapsepõlves koges ja mis tema täiskasvanuelu mõjutavad. Lugejalt nõuab teos võrdlemisi tähelepanelikku (ridade vahelt) lugemist. Raamatu õhuline küljendus annab ruumi kaasa mõelda.

Märksõnad

Tagasi üles