Miks leiab Räpina paberivabriku eest raharibasid ja vanapaberit?

Kultuuritoimetus
Copy
Räpina paberivabrik oli LEPMi ettevõtlusauhinna Lõuna-Eesti parim ettevõte 2020 laureaat.
Räpina paberivabrik oli LEPMi ettevõtlusauhinna Lõuna-Eesti parim ettevõte 2020 laureaat. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

7. juunil kell 16 avati Räpina Paberivabriku ees kunstnik Ingrid Alliku ja tema Eesti ning Soome kolleegide poolt loodud linnaruumi maamärk «Kased kuubis», mis tõlgendab läbi maastikuarhitektuuri ja kunstnike loodud objektide sealse paberivalmistamise pikka ajalugu.

Võttes kasutusele paberivabrikuesise mururiba, on rahvusvaheline kunstike sõpruskond, kuhu kuuluvad lisaks Ingrid Allikule Aigi Orav, Tiina Kaljuste, Kaisu Lundelin, Riikka Wesamaa ja maatikuarhitekt Martin Allik, rajanud sinna püsiinstallatsiooni, mis on justkui värav vabrikusse, aga ka lihtsalt ruum peatumiseks ja uurimiseks.

Räpina paberivabriku sissepääsu ees oleval mururibal näeb savivorme, vanapaberi pakke ning punastest tellistest laotud vanni, kus on vanapaberi mass koos purustatud raharibadega, ilmestamaks erineva paberi taaskasutust.

Teos kombineerib maastikukujunduse ning kunstnike loodud elemendid, mis on iseloomulikud paberi tootmise ajaloole Räpinas. Segades savi ja vabriku tootmisjääkidest paberipuru, ehitades vabrikus toodetavatest nurkadest uusi konstruktsioone ning eksponeerides vanapaberi pakke, on loodud tervik keskkond, mis kutsub erinevaid materjale avastama ja puudutama.

Teose nähtamatu osa moodustavad maastikuehitustööd, mille teostas vastavalt kunstnike nägemusele maa-ala omanik Räpina Paberivabrik. Ala puhastati ja täideti ühtlaselt pinnasega, sellele rajati selgelt eristuvad piirid sõidutee ja parkla vahel. Kui enne käisid inimesed parklast vabrikusse üle muru, siis nüüd viib sinna korrastatud jalgrada, mille Räpina linn lõpetas omalt poolt ülekäiguraja rajamisega.

Installatsiooni maa-pealne, silmaga nähtav ja käega katsutav osa kombineerib maastikukujundusega kunstnike loodud elemente, mis on iseloomulikud paberi tootmise ajaloole Räpinas. Samuti on installatsiooni kaasatud punased tellised, mis viitavad paberivabriku ajaloolisele hoonele. Lisaks istutati maa-alale 18 uut kaske, mis ilmestavad ajaloolist tõika, et algselt valmistati Räpinas paberit just kasepuidust.

Avatav installatsioon on kolmas neljast Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projekti «Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides» näitusest. «Kuko kuubis» kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Projektis osalevad Järvselja Õppe- ja Katsemetskond (kunstnik Uku Sepsivart), TÜ Tartu Observatoorium Tõraveres (kunstnik Karel Koplimets), jõelaev Lonny Ahja jõe paisul Taevaskojas (kunstnikud Sigrid Viir ja Līga Spunde) ning Räpina Paberivabrik (kunstnik Ingrid Allik koos kolleegidega Eestist ja Soomest). Projekti viimase osa avamine leiab aset 20. juunil Taevaskojas.

Projekt «Kuko kuubis» on välja kasvanud algatusest «Kunstnikud kogudes (Kuko)», mis on lõiminud kaasaegset kunsti ja pärandit alates aastast 2018. EV100 kunstiprogrammi osana alguse saanud projekt on loonud juba 15 dialoogi kunstnike ja väikemuuseumite vahel üle Eesti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jaoks laiendati aga formaati ning kunstnikud suunati residentuuridesse ja kohaspetsiifiliselt sekkuma ühiskonnaelu sõlmpunktidesse väljaspool seni projekti keskmes olnud muuseumide ringi.

Projekti eestvedajad on Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu; toetab Eesti Kultuurkapital.

Tagasi üles