The Jesus and Mary Chaini Tallinna kontserdi erikülaline on Röövel Ööbik

Kultuuritoimetus
Copy
Tour d Öö lõpukontsert Röövel Ööbikuga Vabaduse väljakul
Tour d Öö lõpukontsert Röövel Ööbikuga Vabaduse väljakul Foto: Sander Ilvest

21. augustil esinevad Tallinnas Alexela Kontserdimajas Šoti mürapopparid The Jesus and Mary Chain oma 40. aastapäeva ja uut albumit tähistava maailmatuuri raames. Kontserdi erikülalisena astub üles Röövel Ööbik.

1989. aasta juunis esines üks kõigi aegade mõjukamaid ja vastuolulisemaid bände The Jesus and Mary Chain (JAMC) toonases ENSV-s Tallinna Lauluväljakul festivalil Rock Summer.

Samal festivalil esines ka noor Eesti indie rajajast bänd Röövel Ööbik, ajades sarnaselt šotlastele üsna hämarat asja nii keskmise eestlase kui ka pungipubliku jaoks ning olles otsustavalt oma ajast ja oludest ees. Veel enne, kui Eestis hakati süsteemselt muusikaekspordiga tegelema, esinesid nad Soomest Ungari ja USA-ni. Ka on neil ainsana nii Põhjamaadest kui ka Baltikumist ette näidata John Peeli BBC sessioonil salvestatud plaat.

Tänavu mais üllitasid ööbikud peale 15 aastast pausi oma kuuenda täispika albumi «Transcent», mis on muusikakriitiku Tõnis Kahu sõnul «tugev plaat, mida on raske paigalt lükata ja millele on kerge alla jääda». ERR kultuuriportaali toimetaja Neit-Eerik Nestori arvates on uues plaadis värskendavat ja tänapäeval harva kogetavat “nõtkust, eneseteadlikkust, ülbust ja kohatist uduloori”.

Osa neist joontest on ehk ka JAMC-ilt päritud. Röövel Ööbiku laulja Tõnu Pedaru meenutab: «1984. aastal ehk 40 aastat tagasi mõjus nende Soome raadiost kuuldud esiksingel «Upside Down» hoobilt nagu zen`i välk! Ja siis tulid «Just Like Honey», «Never Understand»... Midagi sellist olin varem ilmselt kogenud Sex Pistolsiga, keda Soome TV-st nägin. Hiljem harjusid küll ära ja Rock Summeril esinedes mõjusid nad juba kui tavaline bänd.»

Šoti ja Eesti indiemeeste kohtumine 1989. aastal oli mõistagi stiilselt suvaline. «Kuna esinesime ka ise Rock Summerill, siis pääsesime aftekale Pirita baari, kus sai üritatud Mary Chaini vendade Reididega veidi vestelda, kuigi ega neist suurt sotti ei saanud,» ütleb Pedaru, lisades: «Kui nad aga märkasid baari sisenevat Maria Avdjuškot koos sõbrannadest entourage`iga, siis ei huvitanud neid enam meie jutud. ilmselt võlus neid Maria nimi või see, et neiu oli neist pea poole pikem.»

The Jesus and Mary Chain ehk vennad Jim ja William Reid esinevad Eestis oma 40. aastapäeva tähistava ja tänavust stuudioalbumit «Glasgow Eyes» tutvustava maailmatuuri raames. Kontserdil kõlavad nii uue albumi lood kui ka klassika nagu «Some Candy Talking», «Just Like Honey» ja «I Hate Rock’n’Roll».

Erikülaline Röövel Ööbik esitab uue albumi «Transcent» lugusid koosseisus Tõnu Pedaru, Raul Saaremets ja Sten Šeripov.

Uksed kontserdile avatakse 21. augustil kell 18. Röövel Ööbik astub lavale kell 19, The Jesus and Mary Chain kell 20.

Kontserdi piletid hinnaga 39–69 eurot on müügil Piletilevis. Saadaval on nii seisu- kui ka istekohad.

Märksõnad

Tagasi üles