NÄDALA PERSOON Doktor Sander opereerib narratiivi öösiti (1)

Krister Kivi
, ajakirjanik
Copy
Mart Sander on kevadise doktorikraadi kaitsmise kogemusega väga rahul. «Mind grilliti seal kokku ligi kaks ja pool tundi, aga pärjati doktorikraadiga «laudatur» ehk «esile tõstetud».» Kord piisavalt vana olles, siis, kui enam ei jaksa filmida ja kirjutada, poleks Sanderil midagi selle vastu, et nautida mõnusat ja rikkalikku vanaduspõlve kultuuriministri või presidendina.
Mart Sander on kevadise doktorikraadi kaitsmise kogemusega väga rahul. «Mind grilliti seal kokku ligi kaks ja pool tundi, aga pärjati doktorikraadiga «laudatur» ehk «esile tõstetud».» Kord piisavalt vana olles, siis, kui enam ei jaksa filmida ja kirjutada, poleks Sanderil midagi selle vastu, et nautida mõnusat ja rikkalikku vanaduspõlve kultuuriministri või presidendina. Foto: Mihkel Maripuu

Avalikkuse ees särav, kuid samas väga peidulise eluviisiga Mart Sander (see pole isegi tema õige nimi) loob lugusid, laule, maale ja filme ning omandas hiljuti ka doktorikraadi. Mida tahab ta saavutada ja mida on selleks ohverdanud?

Telefoni saabuv sõnum kõlab nõudlikult. «Kes helistas Sanderile?» seisab selles.

Kõne (millele ei vastatud) sai tehtud juba mõne aja eest, kiirustades toksin nüüd teele selgituse. Taas vaikus, lõpuks piiksatus. «Issand. Palun suhtleme FBs edasi. Ma ei kasuta telefoni,» teatab telefon.

Leppida kokku intervjuud kirjaniku, kunstniku, muusiku, filmilooja – alates juunist ka Tallinna Ülikooli filosoofiadoktori – Mart Sanderiga ei ole lihtne, protsess on kestnud kuid. Ma olen ettevalmistuseks käinud tema Itaalia-teemaliste maalide näituse avamisel Kadrioru kohvikus Luik, kus tundsin end nagu pätsuaegsele peenele peole sattunud Kreenholmi tööline. Olen vaadanud läbi veebikaamera, kuidas näis välja Sanderi doktorikraadi kaitsmine BFMis (ingliskeelne protsess, mille üks auditooriumi moodustanutest paistis käsipõsakil valdavalt maha magavat). Sotsiaalmeedia kaudu esitatud ettepanekutele viia läbi silmast silma intervjuu talle sobival ajal ja kohas – ning teha sealjuures imelisi fotosid – saabub Sanderilt lõpuks ühelauseline vastus: «Nõus.»

Märksõnad

Tagasi üles