/nginx/o/2024/07/11/16215640t1hb2b8.png)
Eesti kunstik Rebeka Vaino osaleb prestiižse Goldsmithsi ülikooli kaunite kunstide magistriprogrammi lõpunäitusel Londonis. Suur näitus avatakse täna ja see on avatud huvilistele tuleva teisipäevani. Näitusel on võimalik tutvuda 23 riigist pärit 83 kunstniku tipptasemel kunstiga.
Goldsmithsi ülikoolilinnakus toimuval näitusel esitleb Rebeka Vaino uut skulptuuri-maali installatsiooni, mille pealkirjaks on «A Portable Paradise: What would you pack in your case of emergency kit? (Kaasaskantav paradiis: mida pakiksid sina oma hädaabikomplekti?)».
Kunstnik kasutas selle loomisel oma kootud ja heegeldatud skulptuure, mis on valatud erinevatesse materjalidesse ning millest osa on kaetud tema Eesti suvekodust pärit liivaga.
Teine osa installatsioonist on performance, mis kannab pealkirja «The World Is Spinning Too Fast, I Need Something To Hold On To (Maailm pöörleb liiga kiiresti, mul on vaja midagi, millest kinni hoida)». Selle jaoks ehitas ta vaibakloppimispuu, mis ühendab tema sõnul lapsepõlves kogetud mängulusti koos omandatud postitantsu sugemete ja kunagi koolis õpitud balleti- ja võimlemisoskustega.
Rebeka Vaino rääkis Postimehele, et teoste tagamaaks on koduigatsus. «Enne Londonisse kolimist olin Prantsusmaal ja siia jõudes tekkis koduigatsus, eriti arvestades keerulist olukorda maailmas. Läbi selle hakkas mõte jooksma sellele, mis on kodutunne ja mis on kindlad asjad, millest ma ise saan kinni hoida,» selgitas Vaino.
«Sellest tekkisid (teoste) skulptuursed osad. Alustasin kudumisest, otsisin Eesti vanu kudumeid, heegeldusi ja linikuid, mis seostusid lapsepõlve ja vanaema koduga. Sellest kasvas välja see, et mõtlesin pidevalt vaibakloppija ja vaibakloppimispuu peale. Otsustasin ühe endale ehitada ja selle peal performance’it teha. Sellest sai kulminatsioon,» sõnas Vaino.
Vaino peab teoste põhiliseks sõnumiks halva heaks muutmist. «Kuidas muuta asi, millel on keerulised tagamaad või keeruline olemus, heaks? Teiseks, kuidas isklik ja intiimne kogemus võib olla väga globaalne. Läbi väga isiklike kogemuste rääkimise saab kajastada suuremaid teemasid ka,» ütles Vaino.
«See on hästi super kogemus olnud siin (Goldsmithsis) olla ja näha link'e Eesti kultuuri, minu lapsepõlve, kohaliku kultuuri ja kõige muu vahel. Vaadata ka seda, kui suur huvi mõlemalt poolt on. Loodan, et see huvi jätkub edaspidi ka,» sõnas Vaino. Lõpunäitus on tema magistriprogrammi finiš.
Vaino loodab väga ka Eestis teoseid näidata – millal ja kus täpsemalt, on veel lahtine. Samas on tal mitme Londoni galeriiga avatud vestlused ning ta väljendas lootust saada uute näituste kohta lähiajal kinnitust. Pikemas perspektiivis on tal plaan jääda mõneks ajaks Londonisse, kuid millalgi ikka naasta kodumaale Eestisse.
«Ühendkuningriigis õpib mitmeid noori eesti kunstnikke ning on suur heameel, et Rebeka Vaino toob Londonisse tükikese Eestit, peegeldades oma töödes meenutusi lapsepõlvest,» sõnas Eesti Londoni saatkonna kultuuriesindaja Marika Goldman Postimehele.
Näitusega saab tutvuda 12.–16. juulil kell 10–19 (pühapäeval kl 11–17) Goldsmithsi ülikoolilinnakus. Lisainfot leiab siit.