Rae kultuurikeskuses avati kunstinäitus, kus on teiste seas ka hinnatud kunstniku Salvador Dalí teoseid. Kunstikoguja hinnangul on nende hind võrreldav taskukohase autoga.
Rae kultuurikeskuse juhataja Toomas Aru sõnas, et idee luua näitus sai alguse, kui Kiili valla abivallavanem Priit Põldmäe ütles talle, et tal on kodus Salvador Dalí teoseid. Lisaks Põldmäele tõid näitusele oma kollektsioonist töid ka Rae valla kunstikogujad Veigo Gutmann, Leana Jalukse, Agne Kuusing-Soome ja Anu Klaas.
Põldmäe, kes oli näitusele toonud kaks Salvador Dalí tööd, sõnas, et kuigi kunstniku nime peale lähevad inimestel kõrvad kikki, soetas ta teosed taskukohase hinnaga. «Need sai vallaametniku kuupalga eest, kuid tänaseks on hinnad mitmekordistunud,» tõdes ta. Põldmäe toonitas, et maalid on hirmkallid, aga graafika on taskukohasem.
/nginx/o/2024/08/08/16276764t1h16b9.jpg)
Põldmäe nentis, et kuigi tema kollektsiooni kuuluvad maailmakuulsa kunstniku teosed, ei ole tema kunstimaitse kallis. «Väga paljudel Eesti inimestel on umbes sama raha eest taskukohased autod,» tõi ta võrdluseks.
Kunsti kogumine on Põldmäe sõnul tema elu üks faasidest, mis on kestnud kümmekond aastat. Ta selgitas, et see on edeva inimese väljendus. «Naistel on lihtne: saavad eputada kleitide ja ehetega, aga millega mina mehena eputada saan? Kunstiga, sest see aitab emotsiooni luua,» muheles Põldmäe.
Ilusaid asju hindab ka näitusesse panustanud stsenarist Leana Jalukse, kelle kogus on umbes 30 maali. Kunstikogumisega on ta tegelenud üle kümne aasta ning hobi sai alguse oma kunstiõpetaja Lea Sonni teose ostust. «Olen loomeinimene ning kodu seinad on pilte täis. Kuigi ma oleks tõenäoliselt mingitel hetkedel pidanud tegema etemaid valikuid oma rahaga, olen seda kogu järjepidevalt täiendanud,» kirjeldas ta.
Kunstikoguja Anu Klaas oli Rae kultuurikeskusesse toonud viis teost, mille hulgas võis märgata ka Jüri Arraku ja Lembit Sarapuu loomingut.
Klaas sõnas, et kunstihuvi on tal alati olnud ning märkamatult on kollektsioon üpriski suureks paisunud. Ta selgitas, et tema nooruspõlves ei pidanud kunsti kogumiseks jõukas olema ning tihti kinkisid kunstnikud oma teoseid tänutäheks mõne teene eest. Samamoodi on Klaasi kogus ka Sarapuu maal. «Ta tegi minust portree ning vastutasuks sain kena lillepildi,» selgitas Klaas.