MÜÜDID JA LOOD Accordionfest üllatab taas uute horisontidega

Copy
Momir Novakovici akordioniklass Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Momir Novakovici akordioniklass Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Foto: Accordionfesti Pressimaterjal

4.-12. oktoobrini leiab Tallinnas aset neljas klassikalise akordioni piire avardav Accordionfest, mille raames saab kuulata kümmet eripalgelist kontserti pealinna eri paigus.

Selleaastase festivali alapealkirjaks on «Müüdid ja lood» («Myths and tales»). Nädala vältel on võimalik kuulda nii eesti heliloojate (Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Hando Põldmäe) nägemusi akordionimuusikast kui ka põnevaid kõlapalette mujalt Euroopast.

Kontsertprogramm näitab akordionit lisaks ilmeka soolopillina ka paindliku lavapartnerina, kui selle mitmekülgse instrumendi kõlapaletiga sulatatakse kokku kandle, viiuli, vioola, kontrabassi ning tšello heliilmad. Accordionfesti kunstiline juht on Serbiast pärit ning Eestis tegutsev akordionist Momir Novakovic, peaprodutsent Henri Zibo ning haridusliku poole eest vastutab Mikk Langeproon.

Festivali sihiks on alates esimesest, 2021. aastal toimunud festivalist saati olnud klassikalise akordioni kui iseseisva kontsertpilli tutvustamine ja populariseerimine ning publiku horisontide avardamine.

Omaette oluline eesmärk on noorte eesti akordionistide kaasamine – huvi sütitamine kõrgetasemeliste kontsertide ning kogenud juhendajate käe all toimuvate meistrikursuste näol. Igal aastal on kuulajateni jõudnud ka mõni uudisteos akordionile, nii ka sel korral – kavas on uut muusikat nii kodumaistelt kui Serbia heliloojatelt.

Kontserdid toimuvad Tallinnas Hopneri ja Poska majas, Fotografiskas, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Kadrioru kunstimuuseumis, Kinomajas ja Raadiomaja 1. stuudios – nii jutustatakse igas paigas uusi lugusid, näidatakse klassikalist akordionit selle kõikvõimalikest külgedest ning murtakse pilliga seotud müüte.

Nädal aega kestev festival on mitmel moel rahvusvaheliste mõõtmetega – 7.-11. oktoobrini toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Erasmus+ BIP (Blended Intensive Programme) meistriklass pealkirjaga «Crossing Bellows» («Lõõtsasid ristates»), kus kohtuvad noored interpreedid Eestist, Soomest, Poolast, Saksamaalt ning Hispaaniast. Meistrikursusele on kaasatud tunnustatud akordionilektorid veel ka Taanist ja Serbiast.

Erilise võimalusena on sissepääs kõigile selleaastase festivali kontsertidele tasuta. Osa sündmuste puhul soovitavad korraldajad aga võimalusel juba varem kohad broneerida, et tagada endale mugav ja muretu elamus.

Tagasi üles