Saada vihje

Hitleri-eelse Berliini pöörane ööelu

Copy
Marlene Dietrichi laulud ja elulugu teenivad mitmeid lavastusi ja show'sid ning paljud menukad artistid on võtnud oma lavaimagosse miss Dietrichile omase cool'i oleku.
Marlene Dietrichi laulud ja elulugu teenivad mitmeid lavastusi ja show'sid ning paljud menukad artistid on võtnud oma lavaimagosse miss Dietrichile omase cool'i oleku. Foto: Wikimedia Commons

Willkommen, bienvenue, tere tulemast kabareesse! – need kuulsad sõnad lausus MC ehk master of ceremonies Bob Fosse’i maailmaedu maitsnud filmis «Cabaret», et alustada meeleolukat õhtut laval, ja show lähebki lahti…

Filmi tegevuse aluseks on Berliinis elanud anglo­ameerika kirjaniku Christopher Isher­woodi romaan «Goodbye to Berlin», milles sulemees kirjeldab pealinnas Weimari vabariigi lõpuaastatel kogetut, vürtsitades seda paraja huumori ja väljamõeldud karakteritega.

Elu- ja lavakabaree saavad nii filmis kui raamatus üheks. Milline siis oli kuldsete kahekümnendate – Die Goldene Zwanziger – Berliini pöörane kabareemaailm? Hea lugeja, järgnevad kirjaread tutvustavad show-paiku ja artiste, kes ajaloolist sõnumit minevikust tänapäeva toovad.

Wintergarten Varieté ja teised

Mandri-Euroopa suurlinn Berliin jäi Pariisist (mida peetakse varietee- ja kabareekultuuri sünnipaigaks) 19. sajandil ainult sammukese maha ning võttis 20. sajandil oma revanši, seda nii võimu- kui kultuurikeskusena. Saksa kabaree pärineb küll prantsuse omast, kuid sellele annab koloriiti rahvuslik ja keeleline omapära, või nagu öelda berliinlikult, see on serveeritud mahlaselt Curry vorsti ja kastmega.

Tagasi üles