Haige kirjaniku armuromaan: Franz Kafkal oli kirglik suhe, millest ei teata

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Franz Kafka 1917. aastal.
Franz Kafka 1917. aastal. Foto: Wikimedia Commons / Christie's

Alates 11. oktoobrist jookseb kinodes Judith Kaufmanni ja Georg Maasi romantiline draama «Kafka teine armastus». Film põhineb saksa kirjaniku Michael Kumpfmülleri romaanil «Die Herrlichkeit des Lebens», mis on ilmunud ka eesti keeles nimega «Elu toredus».

Georg Maasi ja Judith Kaufmanni film on kui särtsakas sukeldumine Franz Kafka maailma, kuid hoopis teise nurga alt. Tavaliselt teatakse Kafkat kui sünguse ja eksistentsiaalsete murede meisterlikku kirjeldajat, aga siin näitab film tema elu pehmemat ja isegi romantilisemat poolt.

See teos toob vaataja ette Kafka armuloo Dora Diamantiga – kirgliku ja lõbusa peatüki kirjaniku elus, millest paljud pole isegi teadlikud. Film on oluline, sest see raputab vaatajat välja harjumuspärasest Kafka-stereotüübist ja pakub meile hoopis teistsugust pilku tema loomingu ja armuelu rikkalikule maailmale.

Romantiline kaader filmist «Kafka teine armastus».
Romantiline kaader filmist «Kafka teine armastus». Foto: Pressifoto

Tänu armastuse väele on Franz Kafka viimane eluaasta tema kõige õnnelikum aeg. Ta pole kunagi varem saanud endale lubada intiimseid hetki, sest põeb tuberkuloosi ja sõltub teda ülal pidavast perekonnast. Kuid elukogenud Dora Diamant aktsepteerib teda just sellisena, nagu ta on.

Franz Kafka 1914. aastal.
Franz Kafka 1914. aastal. Foto: akg-images/Scanpix

Kafka ja Dora kohtuvad 1923. aastal Läänemere rannikul, kus mees on taastumas ja naine töötab Juudi Rahvakodus. Koos lähevad nad Berliini ning kui Franzi tervis kiirelt halveneb, suunduvad nad Austriasse sanatooriumi. Vaevalt aasta pärast nende kohtumist mees sureb, kuid mälestus koos oldud ajast kujundab Dorat kogu tema ülejäänud eluks.

Märksõnad

Tagasi üles