:format(webp)/nginx/o/2024/10/10/16408870t1hf341.jpg)
Nobeli kirjandusauhinna võitis Lõuna-Korea kirjanik Han Kang. Kirjastaja Tauno Vahteri sõnul on tegemist üllatusega, mis pole siiski päris ootamatu.
Lõuna-Korea kirjaniku Han Kangi Nobeli kirjandusauhinna võit «oli väikest viisi üllatus, aga mitte ka päris ootamatu», märkis kirjastuse Tänapäev juht Tauno Vahter Postimehele.
«Kui akadeemia esimees mainis, et võitja on Lõuna-Koreast, siis läks esimesena mõte korea luuletajale Un Kole, kes on olnud ammu kandidaat. Asi on aga selles, et Un Ko on 91-aastane, aga Kang Han 53-aastane, mis on kirjanduse nobelisti kohta väga noor ning ta on esimene 1970ndatel sündinud laureaat,» rääkis Vahter.
Vahter lisas, et Nobelil on süvenev probleem, kus tohutu hulk kõrges vanuses kirjanikke ootab prremiat ja nad jäävadki ootama, sest samas tuleks suuta ajaga kaasas käia ja nooremaid meeles pidada.
Han on võitnud hulga olulisi auhindu, teda tuntakse maailmas peamiselt raamatu «Vegetaarlane» ehk «Taimetoitlane» järgi, mis oli kümmekond aastat tagasi üsna kõneldud teos mitmetes keeltes ning peaks varsti ilmuma ka Eestis.
Rootsi Akadeemia otsustas neljapäeval, et 2024. aasta Nobeli kirjandusauhind läheb Lõuna-Korea kirjanikule Han Kangile.
Kui enne võitja selgumist spekuleeriti, et seekordne auhind ilmselt Euroopasse ei jää, siis nii ka läks.
Han Kangi autasustati «tema intensiivse poeetilise proosa eest, mis seisab silmitsi ajalooliste traumadega ja paljastab inimelu hapruse», teatas Rootsi Akadeemia.
Han Kang, kes on õppinud korea kirjandust, on üks noorimaid Nobeli kirjandusauhinna võitjaid. Ta on ka esimene Nobeli võitnud Aasia naiskirjanik.
«Taimetoitlane» räägib naise vaimuhaigusest ja perekonna hooletusse jätmisest. Romaan on ka üks esimesi tema raamatuid, mis tõlgiti inglise keelde.
See on kolmest osast koosnev lugu koduperenainest, kes ühel päeval otsustab ootamatult liha söömise lõpetada, kui on näinud mitmeid unenägusid, mis on seotud loomade tapmisega. Selline hoidumine viib aga võõrdumiseni oma perekonnast ja ühiskonnast.
Akadeemia liige Anna-Karin Palm rääkis «Taimetoitlase» kohta ajakirjanikele, et «see on väga rikas ja keeruline looming, mis hõlmab paljusid žanre». «Han Kang kirjutab seda tõeliselt intensiivset lüürilist proosat, mis on ühtaegu õrn ja jõhker ja mõnikord kergelt sürreaalne,» lisas ta.
Teine Han Kangi silmapaistev teos «Kreeka keele tunnid» (2011) jutustab sellest, kuidas hiljuti tummaks jäänud naine hakkab käima vanakreeka keele kursusel, et keelt mingil moel tagasi saada. Tema õpetaja, kes on hakanud aeglaselt pimedaks jääma, saab temaga nendes tundides järjest lähedasemaks, koos uurivad nad oma sisemisi valusid ja pingeid.
«Inimlikud teod» (2014) käsitleb aga 1980. aasta mai Gwangju ülestõusu, mis oli suunatud Chun Doo-hwani sõjaväevalitsuse vastu, uurides noore poisi surma. Romaan koosneb seitsmest peatükist koos epiloogiga, kusjuures iga peatükk jälgib aja möödumist 1980. aastate juhtumist tänapäevani.
Han võtab Rootsi kuningalt Carl XVI Gustavilt auhinna vastu Stockholmis 10. detsembril, mis on auhinna looja, 1896. aastal lahkunud Alfred Nobeli surma-aastapäev.
Nobeli kirjandusauhinna võitjad viimastel aastatel:
2023 Jon Fosse (Norra)
2022 Annie Ernaux (Prantsusmaa)
2021 Abdulrazak Gurnah (Tansaania, Suurbritannia)
2020 Louise Glück (USA)
2019 Peter Handke (Austria)
2018 Olga Tokarczuk (Poola)
2017 Kazuo Ishiguro (Suurbritannia)
2016 Bob Dylan (USA)
2015 Svjatlana Aleksijevitš (Valgevene)
2014 Patrick Modiano (Prantsusmaa)
2013 Alice Munro (Kanada)
2012 Mo Yan (Hiina)
2011 Tomas Tranströmer (Rootsi)
2010 Mario Vargas Llosa (Peruu)
.