SELGE Nüüd on teada, miks Netflix järjest seriaale tühistab (2)

Copy
Netflix andis teada, et Kreeka mütoloogiast inspireeritud satiiriline seriaal «Kaos», mis valdavalt sai positiivseid hinnanguid, tühistatakse ning Jeff Goldblum ei naase ekraanile.
Netflix andis teada, et Kreeka mütoloogiast inspireeritud satiiriline seriaal «Kaos», mis valdavalt sai positiivseid hinnanguid, tühistatakse ning Jeff Goldblum ei naase ekraanile. Foto: Seriaalikaader / Netflix

Väidetavalt on seal üsna ilmselge põhjus, miks Netflix järjest ja nõnda tihti seriaale tühistab, vahendab Independent. 

Paar päeva tagasi andis Netflix teada, et Kreeka mütoloogiast inspireeritud satiiriline seriaal «Kaos», mis valdavalt sai positiivseid hinnanguid, tühistatakse ning Jeff Goldblum ei naase ekraanile. Ent sel on väga konkrteetne ja üsna ilmselge põhjus, miks mõned seriaalid jäävad püsima, samal ajal kui teised tühistatakse ootamatult. 

Fännid on erakordselt ärritunud ka seetõttu, et seriaal lõppes ootamatult ja andis alust arvata, et järgneb vähemalt veel üks hooaeg, mis otsad kokku seob. Nüüd on seriaali päästmiseks algatatud suisa petitsioone ning mõned fännid on tõotanud, et loobuvad oma Netflixi tellimusest. 

Siiski – vaatamata negatiivsetele reaktsioonidele ei plaani Netflix siiski seriaali tagasi tuua ning sel on üsna lihtne põhjus. Inimesed nimelt lihtsalt ei vaadanud seriaali. Kui esimesel nädalal vaadati «Kaosi» kokku 825 miljonit minutit, siis teisel nädalal juba üle 50 protsendi vähem. 

See ei tundu küll vähe, kuid arvestades seda, et Netflixis ilmus samal nädalal veel üks seriaal, «Täiuslik paar», mida esimesel nädalal vaadati 1,91 miljardit minutit ja teisel nädalal juba 1,97 miljardit, siis on «Kaosi» vaatajanumbrid selgelt olematud.

«Kaosiga» samal nädalavahetusel ilmunud «Täiuslik paar» tõi Netflixile kaks korda rohkem vaatajaid kui «Kaos».
«Kaosiga» samal nädalavahetusel ilmunud «Täiuslik paar» tõi Netflixile kaks korda rohkem vaatajaid kui «Kaos». Foto: Seriaalikaader/Netflix

Seega võib «Kaos» olla küll leidlik ja loominguline ning üsnagi potentsiaalikas, kuid on selge, et sel ei ole piisavat vaatajahuvi, et seriaali jätkamine end majanduslikult ära tasuks. 

Seriaalid võivad surnuaiast pääseda kahel moel: neid kas vaadatakse tohutult palju või on neil ette näidata erakordne hulk auhindu, mis kinnistavad seriaali popkultuuri pärandisse ja korvavad kesised vaatajanumbrid. 

Paraku ei pälvinud «Kaos» tähelepanu: ilmus vaid käputäis intervjuid või arvustusi, mistõttu oli selge, et leige on nii vaataja- kui ka meediahuvi. 

Sellega seoses on levima hakanud ka omajagu vandenõuteooriaid. Nimelt usub osa fänne, et Netflix ei usu oma seriaalidesse algusest peale, nii et nad pumpavad järjest välja seriaale, et vaatajanumbreid upitada ja siis seriaal esimese hooaja järel tühistada. 

Osa meediateadlaseid väidab, et probleem on ka selles, kuidas Netflix seriaale välja annab, st enam ei ole aeglast tarbimist, mis aitaks seriaali sisse elada. Kui Netflix kogu seriaali reede hommikul korraga välja annab, on inimesed juba esmaspäeva hommikuks otsustanud, kas teda huvitab või mitte, samal ajal kui vaatajanumbrite kogumiseks kulub märksa rohkem aega kui üks nädalavahetus, st vähemalt kuu. Nii et isegi kui tundub, et seriaalist räägitakse sotsiaalmeedias esimese nädalavahetuse vältel palju, ei tähenda see, et vaatajanumbrid kuu aega hiljem sama trendi kajastaksid.

Samal ajal on traditsiooniline televisioon, kinolevi ja muusikaedetabelid oma andmete edastamisel märksa kärmemad, nii et see, kas film, plaat või uus teleprogramm on edukas, saab selgeks juba hiljemalt nädal pärast esmakordset ilmumist. 

Nii et põhjus on tegelikult üsna lihtne: seriaale lihtsalt ei vaadata.

Tagasi üles