Film, mida keegi osta ei tahtnud: Donald Trumpi eluloofilmi režisöör paljastas, miks Netflix sellest keeldus (1)

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Jurist Ray Cohni kehastav Jeremy Strong ning Donald Trumpi kehastav Sebastian Stan filmis «Mantlipärija».
Jurist Ray Cohni kehastav Jeremy Strong ning Donald Trumpi kehastav Sebastian Stan filmis «Mantlipärija». Foto: Pief Weyman/Briarcliff Entertainment via AP

Hetkel Eesti kinodeski jooksva Donald Trumpi eluloofilmi «Mantlipärija: Donald Trumpi lugu» oleks saanud omandada voogedastushiid Netflix, kuid filmi režissöör selgitas, miks Netflix vastuolulist Trumpist rääkivat draamat oma platvormile ei tahtnud.

Cannes'i filmifestivalil esilinastunud «Mantlipärija» oli pikalt hädas levitaja leidmisega Ameerikas, kuni selle leviõigused omandas Briarcliff Entertainment. Filmi tegijad pidid siiski käima lükkama kampaania ühisrahastusplatvormil Kickstarter, et Trumpist rääkivat filmi võimalikult kaua kinos hoida ning tagada sellele vääriline reklaamikampaania.

«Film on eeskätt humanistlik, mis teeb selle erinevaks muust poliitilisest mürast,» on öelnud produtsent Amy Baer.

Film keskendub Donald Trumpile 70ndatel ja 80ndatel, kui Trumpil tekkis ambitsioonikas kavatsus teha endale New Yorgis nimi uhke hotelliimpeeriumiga ning sai selle plaani käima lükkamiseks nõu ning abi rohkem madu kui inimest meenutavalt juristilt Ray Cohnilt (Jeremy Strong), kes näitas Trumpile kätte kõik trikid, millega seadustest ja eetikast üle astuda. 

Lavastaja Ali Abbasi selgitas The Hollywood Reporterile, et filmi näitamisõiguse oleks võinud omandada Netflix, kuid populaarne voogedastusteenus otsustas sellest loobuda hirmust nii Trumpi enda kui ka miljonite oma tellijate ees, kes armastavad Trumpi. Film on nimelt Trumpi suhtes ka äärmiselt kriitiline ning Netflixil on miljoneid tellijaid, kelle kodus ripub punane MAGA nokats.

«USAs on Netflixil kõige rohkem tellijad ja miljonid nendest tellijatest pooldavad Trumpi,» ütles Abbasi.

«Mis puudutab äri, siis ma saan sellest aru,» ütles Abbasi. «Kui su firma näiteks müüb kempsupaberit, siis sa ei taha eemale peletada pooli inimesi, kellel on vaja tagumikku pühkida. Sa tahad, et kõik ostaksid kempsupaberit.»

Sebastian Stan (Donald Trump), režissöör Ali Abbasi ning Maria Bakalova (Ivana Trump) Cannes'i filmifestivalil.
Sebastian Stan (Donald Trump), režissöör Ali Abbasi ning Maria Bakalova (Ivana Trump) Cannes'i filmifestivalil. Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Abbasi lisas, et ta saab ka aru, et Netflix pelgab, mis võib juhtuda, kui nad omandavad filmi ning Trump peaks võitma presidendivalimised. «Mis juhtuks, kui ta saab presidendiks ning üritab siis Netflixi rünnata kõigi riiklike jõududega, mis tal on? Saan sellest loogikast aru. Potentsiaalne risk ei seda väärt.»

Küll aga märkis Abbasi, et sisu pakkumine inimestele ei peaks käima nii ühekülgselt ja Netflixi käitumine on arg. «Kui sa vahendad inimestele filme ja sarju, siis vahepeal tuleb neile rõõmu teha, aga vahel peab ka provotseerima või ebamugavust tekitama. See on sisu pakkumise olemus. See ei peaks kellelegi üllatusena tulema.»

Abbasi on jahmunud, et kuigi filmi esilinastus toimus Cannes'i filmifestivalil ning selles löövad kaasa tuntud tähed (Trumpi kehastab Marveli universumist tuntud Sebastian Stan), on tööstus seda filmi uskumatult halvasti kohelnud. 

Küsimuse peale, miks Abbasi kui Iraanist pärit režissöör otsustas teha filmi Trumpi tõusust 70ndatel, vastas lavastaja: «Ma tulin väljastpoolt, nii et mul on erapooletu perspektiiv. Ma ei toeta demokraate, ma ei toeta vabariiklasi. Ma tulen Lähis-Idast, nii et suur osa sellest kõigest on mulle nagu poliitiline teater.» 

Tagasi üles