Tundmatu valss leiti New Yorgis Morgani raamatukogu ja muuseumi varahoidlast. Haruldase käsikirja, mis pärineb 1830.–1835. aastast, avastas kuraator Robinson McClellan, kui ta kataloogis uusi kogusid.
«Ma mõtlesin: «Mis siin toimub? Mis see võiks olla?»,» ütles McClellan väljaandele New York Times.
McClellan, kes on ka ise helilooja, tegi käsikirjast foto ja mängis seda kodus digiklaveril. Kuna kuraatoril oli kahtlus, kas tegemist võib tõesti olla Chopiniga, kuna teos oli Chopini kohta ebatavaliselt plahvatuslik, saatis ta foto Pennsylvania ülikooli juhtivale Chopini teadlasele Jeffrey Kallbergile.
Ehkki teos ei ole Chopini allkirjaga, sisaldab see heliloojale iseloomulikku bassivõtit, mis annab alust arvata, et tegemist on Chopini käsikirjaga.
Pärast käsikirja paberi ja tindi testimist, selle käekirja ja muusikastiili analüüsimist ning välisekspertidega konsulteerimist on jõutud olulise järelduseni: teos on tõenäoliselt Frédéric Chopini tundmatu valss, esimene selline avastus enam kui poole sajandi jooksul.
Ehkki näib, et leid on autentne, on siiski teatavad kahtlused, sest ajaloost on teada, et paljud erakordsed leiud on osutunud võltsinguteks. Samas on viimastel aastatel tehtud mitmeid märkimisväärseid avastusi, sealhulgas Saksamaal Leipzigis asuva raamatukogu leitud 12-minutilise Mozarti keelpillitrio koopia.
Chopin, kes kirjutas peamiselt klaverile, suri 39-aastaselt Prantsusmaal. Hispaania teadlased usuvad, et teda tabasid tema suhteliselt lühikese elu jooksul hallutsinatsioonid ja tal oli tõenäoliselt epilepsia. 1849. aastal surnud Chopini teosed on erakordselt haruldased, sest ehkki ta on tohutult armastatud, ei olnud ta oma eluajal just üleliia viljakas, kirjutades umbes 250 teost, pea kõik sooloklaverile.