Tasuta loeng sellest, kuidas digikultuur meie linnaruumi mõjutab

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Antoine Picon EKAs loengut pidamas
Antoine Picon EKAs loengut pidamas Foto: Martin Siplane

Antoine Piconi loeng «Architecture and Materiality in the Age of the Digital and the Anthropocene» (Arhitektuur ja materiaalsus digitaal- ja antropotseeni ajastul) toimub kolmapäeval, 6. novembril kell 18.00 Eesti Kunstiakadeemia aulas ja on avatud kõigile huvilistele.

Antoine Picon on Harvardi ülikooli kõrgema disainikooli G. Ware Travelsteadi arhitektuuri- ja tehnoloogia ajaloo professor ning Pariisis asuva Ecole Nationale des Ponts et Chaussées’ teadusdirektor.

Picon, kes on uurinud arhitektuuri inseneriteadust ja ajalugu, keskendub arhitektuuri ja linnaplaneerimise ajaloole 18. sajandist tänapäevani. Ta on kirjutanud mitu raamatut varamodernse ühiskonnakorralduse muutumisest tööstusajastuks. Viimasel ajal keskendub professor sellele, milliseid muudatusi on digitaalne kultuur kaasa toonud arhitektuuriteooriasse ja -praktikasse ning kuidas see mõjutab linna planeerimist ja kogemist.

«Arhitektuuril on eriline suhe materiaalsuse küsimusega, kasvõi juba seetõttu, et seda peetakse traditsiooniliselt kõigist kunstidest kõige materiaalsemaks.

Selles loengus käsitletakse materiaalsust kui suhet materiaalse maailmaga, mille sisu tuleb historiseerida. Sellist historiseerimist on tänapäeval hädasti vaja, sest arhitektuuri suhe materiaalse maailmaga on muutumas kahe teguri mõjul ja näiliselt vastandlikes suundades. Esimene neist on digitaalse, arvutipõhise disaini ja tootmise tõus, mida peagi toetab tehisintellekt. Teine on antropotseeni tulek ja jätkusuutlikkuse nõuded. Loeng käsitleb selle topeltšoki põhjustatud evolutsioonide konkreetset sisu ja seda, mida need meile üldisemalt meie ühiskondade suhetest materiaalse maailmaga räägivad.»

Piconi viimase raamatu Natures Urbaines: Une Histoire Technique et Sociale (2024) keskmes on looduse või õigemini loomuliku ja tehisliku vahekorra küsimus.

Alates 2017. aastast on Antoine Picon korduvalt pidanud EKAs arhitektuuriajaloo ja -teooria loenguid. Ta on olnud Siim Tuksami doktoritöö «Moduleeritud modulaarsus» kaasjuhendaja. Ühtlasi on Picon arhitektuuriteaduskonna nõuandvas kommitees ja aidanud suunata teaduskonna arenguid rahvusvahelises kontekstis.

Picon on saanud Prantsusmaal oma kirjutiste eest mitmeid auhindu, sealhulgas Medaille de la Ville de Paris ja kahel korral Prix du Livre d'Architecture de la ville de Briey. Alates 2014. aastast on ta Chevalier des Arts et Lettres, tunnustatud tema märkimisväärse panuse eest kunstidesse ja kirjandusse. Picon on olnud 2013-2024 Le Corbusier Foundationi president.

Tagasi üles