SÕLMKÜSIMUS Miks levib komme käituda nagu loom? Veelgi enam, arvata, et sa polegi inimene?

Loomakostüümis tüdruk tänavu kevadel Stroomi rannas.
Loomakostüümis tüdruk tänavu kevadel Stroomi rannas. Foto: Konstantin Sednev

Noorte seas kogub populaarsust ebatavaline kvadrooberite subkultuur, mille esindajad imiteerivad loomi, kandes maske ja liikudes neljakäpukil. See suundumus tekitab nii huvi kui ka muret, sest mõnel juhul omandavad kvadrooberite mängud agressiivse iseloomu.

Kvadrooberid on suhteliselt uus laste ja noorte seas tekkinud nähtus. Sõna «kvadroobika» on tulnud inglise keelest (quadrobics), kus see on kokku pandud sõnadest quadru(pedal) ’neljajalgne’ ja aerobics ’aeroobika’, ning tähistab see sportlikku mängulist tegevust, mille käigus jäljendatakse neljajalgsete loomade käitumist ja liigutusi, kandes ka maski, saba vm loomale iseloomulikku. Ja mõnel juhul isegi hammustades lõbu pärast teisi inimesi.

Mõned seostavad kvadrooberite subkultuuri tekkimist internetikultuuri, videomängude ja animatsiooni populaarsuse tõusuga, kus sageli kujutatakse inimlikke ja loomale omaseid jooni ühendavaid antropomorfseid olendeid.

Loomade matkimine, neljakäpukil liikumine või maskide kandmine ei ole iseenesest tingimata ohtlik. Siiski on muret tekitav, et mõned selles subkultuuris osalejad võivad ilmutada agressiivset käitumist, näiteks hammustada teisi inimesi, imiteerides ebasõbralikke neljajalgseid. Sellisel juhul võib laste uus mäng ümbritsevate inimeste jaoks probleemiks muutuda.

Tagasi üles