Saada vihje

PILDID Niisugune hiigelteos heisati EKA aatriumis

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy

Tähistamaks EKA 110 aasta juubeli saabumist akadeemia mitmekesises loomekeskkonnas heisati sünnipäevanädala alguses 4. novembril kunstiakadeemia aatriumi EKA moedisaini vilistlaste Lisette Sivardi ja Karl Joonas Alamaa aktsiooni «õmblusteta 10. jaanuar» vikerkaarevärviline hiigellipp.

10. jaanuaril, 2022 toimus Tallinna kesklinnas Lisette Sivardi ja Karl Joonas Alamaa korraldatud aktsioon «õmblusteta 10. jaanuar», üheskoos LGBT Ühinguga ja Optimist Creative’iga.

Mitmetest erisugustest kangajääkidest õmmeldud 23x13m suur ja kümneid kilogramme kaaluv vikerkaarelipp on EKA moedisaini osakonna toonaste tudengite Karl Joonas Alamaa ja Lisette Sivardi koostöös valminud teos.

Töö sümboliseerib pilti ühiskonnast, kus kedagi ei jäeta kõrvale. Lipp tõmmati aktsioonikorras lahti rahvamassiga 10. jaanuaril, 2022, Tallinnas Teatri väljakul. Inimeste koostöö oli oluline osa teose tähenduslikkusest, lisades lipule kui sümbolile reaalsete inimeste jõu ning panuse.

Karl Joonas Alamaa sõnul on koosmõju, koostoimimine, altruism ja empaatilisus kätketud hiigelteki kontseptuaalsesse kutte: «Lapitekina valminud lipu tervik ei pea olema ühetaoline, vaid peab eelkõige püsima koos ning teineteist täiendama ja toetama.»

Soov luua Tallinna linnaruumi nihestav aktsioon tekkis autoritel 2021. aasta sügisel. Seljataha olid jäänud põlevad debatid, kuid endiselt õhus olevad inimeste vabadusi ja õigusi puudutavad lahendamata küsimused, mis vajasid heasoovlikku sekkumist.

Aktsioon oli osa ka Solarises toimuvast LGBT+ koolinoorte kiusamist käsitlevast näitusest «See on fucked», 2022. aastal. Näitus tõi avalikkuse ette kalgid faktid ja hingekriipivad lood Eesti LGBT+ õpilaste koolikogemusest. Näiteks tuli välja, et 68 protsenti LGBT+ õpilastest on oma soolise eneseväljenduse tõttu kogenud vaimset vägivalda.

Tagasi üles