IN MEMORIAM Quincy Jones (1933–2024)

Copy
Muusik, helilooja ja produtsent Quincy Jones elas pika elu, mis tõi paljudele rõõmu.
Muusik, helilooja ja produtsent Quincy Jones elas pika elu, mis tõi paljudele rõõmu. Foto: Imago/malte Ossowski/sven Simon /Scanpix

3. novembril surnud muusikaprodutsent ja helilooja Quincy Jones alustas trompetistina.

Ta meenutas oma elulooraamatus «Q» (2001) kohtumist Charlie Parkeriga, aasta oli 1951. Kohtuti bebop’i põhipaigas Harlemis klubis nimega Minton’s Playhouse, kus Parker ja teised bebopparid käisid lõdvestumas. Parker rüüpas baaris napsu. «Charlie Parker, 20. sajandi suurim muusik, üksinda baaris. Nagu oleksin pealt näinud Jumalat ennast,» õhkas Jones.

Neid tutvustati. Parker teadis, et 18-aastane Jones tegi seaded bebop’i ühele tuntuimale bassimehele Oscar Pettifordile. Kas Parker sooviks näha neid, mis üle jäid? «Mul oli plaanis natuke narksi osta,» avaldas Parker. «Tuled ka?» Muidugi. Sõideti taksoga ühe maja ette. Parker küsis, kui palju Jonesil raha on, võttis selle ja kadus majja. Jones ootas 40 minutit, kuni mõistis, et ostma ei mindud mingit marihuaanat. Seattle’ist saabunud nooruk oli saanud esimese õppetunni tõelises linnas.

Ta kohaldus eluga: osales 1956. aastal 21-aastase Elvis Presley esimese kuue teleesinemise stuudiobändis, tuuritas peagi pärast seda bebop’i teise suurkuju Dizzy Gillespie bändi muusikalise juhina Lähis-Idas ja Lõuna-Ameerikas. 1964. aastal debüteeris filmimuusika heliloojana Sidney Lumeti «Pawnbrokeris», muusikuteks teiste seas Freddie Hubbard (trompet), Toots Thielemans (suupill), Dave Grusin (klaver) ja Elvin Jones (trummid).

Märksõnad

Tagasi üles