KUNST JA POPP Leonhard Lapin – kunstnik, kes maalis kärbseseent

Copy
Leonhard Lapin, «Kunstnik».
Leonhard Lapin, «Kunstnik». Foto: Eero Vabamägi

Juhtusin aastaid tagasi kord puiesteel kokku legendaarse kunstiteadlase Anders Härmiga. Juttu tuli paljudest asjadest, muu hulgas sellest, et Leonhard Lapinit pole ammu näha olnud. Pakkusin välja, et äkki Leo puhkab. Anders arvas, et Leo ei puhka kunagi.

Tõsi ta oli – Lapin tegi palju, eri distsipliinides, ja muutus pidevalt. Meie rubriigi seisukohalt on ta oluline kui üks Eesti popkunsti esimese tulemise – tudengiaegse rühmituse SOUP’69 põhimehi. PoCos näeme Lapini popiperioodi kaht koloreeritud joonistust: «Kunstnik» ja «Jänku suudlus» (mõlemad 1970).

SOUP võttis nime loomulikult Warholi supipurgilt. Eesti NSVs elati mõistagi infosulus, aga üht-teist läänes toimuvast siiski tilkus läbi, kuigi hilinemisega. Mõni Warholi raamat või kataloog või meediateoreetik Marshall McLuhani tekst ikka. Küll polnud ENSVs arvestatavat pop-ümbrust, mida kunstis reflekteerida. Coca-Colat juua ei saanud, McDonald’sit polnud. Tuli, nagu Eestis ja ääremaal sageli on juhtunud, hakkama saada sellega, mis oli. Seda nimetati sovet-popiks ehk liit-popiks.

Märksõnad

Tagasi üles