Saada vihje

FOTOD Peeter Simm pidas PÖFFi elutööpreemiat vastu võttes südamliku kõne

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Legendaarne filmimees pälvis PÖFFil elutööpreemia.
Legendaarne filmimees pälvis PÖFFil elutööpreemia. Foto: Erlend Štaub

Pimedate Ööde filmifestivali elutööauhinna laureaat on režissöör Peeter Simm. 71-aastane Simm on üks tuntumaid, hinnatumaid ja armastatumaid Eesti filmimehi.

Ta on 1970ndate lõpul eesti filmi tulnud uue põlvkonna olulisemaid esindajaid, kelle debüütfilm «Ideaalmaastik» on üks meie kõigi aegade parimaid mängufilme.

Tõnu Kark filmis «Ideaalmaastik»
Tõnu Kark filmis «Ideaalmaastik» Foto: Eesti Filmiarhiiv ja Eesti Filmiinstituudi kogu

Oma ligemale pool sajandit kestnud karjääri jooksul on ta lavastanud kokku 11 pikka ja seitse lühimängufilmi.

Tema tragikoomilistes, lüürilise alatooniga töödes kujutatakse sageli noore inimese kokkupõrget tegelikkusega, üksikindiviidi ja ühiskonna pealesurutud normide vastuolu. Neist kiirgab alati inimlikku soojust ja elujaatust sõltumata valitsevast ideoloogiast.

Mitu põlvkonda lapsi on üles kasvanud tema filmiga «Arabella, mereröövli tütar».

Režissöör Peeter Simmi tehtud filmis «Arabella, mereröövli tütar» kehastas Urmas Kibuspuu üdini head ja südamlikku õhurändurit Aadut.
Režissöör Peeter Simmi tehtud filmis «Arabella, mereröövli tütar» kehastas Urmas Kibuspuu üdini head ja südamlikku õhurändurit Aadut. Foto: Tallinnfilm

Lisaks on Simm lavastanud 19 dokumentaalfilmi.

Nende teemadering ulatub ühiskonna valusatest probleemidest (lastekodu- ja erikoolide lapsed) kultuuritegelaste (Jaan Kross, Endel Pärn) ja sportlaste (Erki Nool, August Englas, Indrek Pertelson) portreedeni – enamik neist on eesti kultuuri hindamatud jäädvustused.

Tema filme on näidatud paljudel rahvusvahelistel festivalidel, kus need on olnud eesti filmi jaoks ka teedrajavaks.

«Inimene, keda polnud» oli meie esimene mängufilm, mis valiti ühele maailma nimekamale, Cannes´i festivalile (programmi Quinzaine des Réalisateurs) ja «Head käed» esimene, mis osales Berliini filmifestivalil, võites programmis Panorama ka auhinna.

Elutööpreemia anti Peeter Simmile üle PÖFFi avatseremoonial.
Elutööpreemia anti Peeter Simmile üle PÖFFi avatseremoonial. Foto: Erlend Štaub

Rahvusvahelisust näitab seegi, et Simm on tunnistatud Läti ja Valgevene parimaks režissööriks, vastavalt filmide «Head käed» ja «Üksik saar» eest.

Ta on ka hinnatud õppejõud, BFMi tudengite esimeste filmikatsetuste juhendaja.

Simmi viimane film «Vee peal» esilinastus 2020. aastal PÖFFi põhivõistlusprogrammis.

Auhinna sai laureaat kätte PÖFFi avatseremoonial, mis leidis aset eile Alexela kontserdimajas.

«Mul on olnud suur õnn teha filme koos inimestega, kes on pühendunud ja mind usaldanud. Samuti tahan ma tänada kõiki, kes on mind õpetanud – alates esimest klassijuhatajast ja lõpetades oma filmikooliaegse meistri Aleksandr Stolperiga,» rääkis Simm.

«Suur aitäh ka minu praegustele õpilastele, kelle puhul pole sugugi selge, kas mina olen õpetanud neid või hoopis nemad mind,» ei unustanud Simm mainida.

Peeter Simm tänas preemiat vastu võttes oma kolleege, õpetajaid ning praegusi õpilasi.
Peeter Simm tänas preemiat vastu võttes oma kolleege, õpetajaid ning praegusi õpilasi. Foto: Erlend Štaub

Teise elutööauhinna laureaadi, kelleks on traditsiooniliselt välismaine filmitegija, kuulutab PÖFF välja festivali ajal.

Pimedate Ööde filmifestival kestab kuni 24. novembrini.

Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.

Tagasi üles