SKANDAAL FILMIMAAILMAS Režissöörid loobuvad järjest prestiižikal filmifestivalil osalemisest. Miks?

Copy
Demi Moore teeb «Protseduuris» tähelepanuväärse rolli, mida mõned arvustajad juba tema elu parimaks kiidavad.
Demi Moore teeb «Protseduuris» tähelepanuväärse rolli, mida mõned arvustajad juba tema elu parimaks kiidavad. Foto: Filmikaader

Filmirežissöör Coralie Fargeat otsustas, et ei soovi oma filmi «Protseduur» näidata Poolas toimuval Camerimage filmifestival, vahendab Variety. Otsusel on väga konkreetne põhjus, mistõttu nägi Fargeat festivalist loobumist ainuõige valikuna.

Põhjus ei ole sugugi seotud filmi endaga, vaid hoopiski festivali korraldusmeeskonna suhtumisega. Nimelt tuli ilmsiks, et filmifestivali direktor tegi festivali eel misogüünseid ja solvavaid kommentaare naisoperaatorite suunal.

«Pärast seda, kui avastasin Camerimage'i filmifestivali direktori ülimalt misogüünsed ja solvavad sõnavõtud, otsustasin filmi «Protseduur» festivalilt tagasi kutsuda,» kirjutas Fargeat oma X-i kontole postitatud avalduses. ««Protseduur» on just seda tüüpi käitumise mõjust meie maailmale. Me ei tohiks enam sellist suhtumist taluda. Saadame oma toetuse kõigile festivaliga seotud osalejatele ja loodame, et see otsus aitab tuua festivalile väga vajaliku muutuse.»

Kommentaar, millele Fargeat viitab, ilmus ajakirjas Cinematography World. Seal kirjutas festivali direktor Marek Żydowicz kolumni, kus tõi välja, et naiste suurem esindatus filmifestivalil võib tekitada olukorra, kus valik muutub keskpärasemaks, viidates sellega, justkui ei oskaks naised häid filme teha. 

«Kas me peaksime tagasi lükkama selle, mis on lugupeetud ja väärtuslik ainult selleks, et «ruumi teha» sotsiaalsetele muutustele?» kirjutas Żydowicz. «Kuigi selliseid festivale nagu Cannes, Berliin või Veneetsia kritiseeritakse nende valikute pärast, poliitilistele või ideoloogilistele suundumustele alistumise või nende edendamise tõttu, on Camerimage endiselt pühendunud kunstiväärtustele, mis on filmikunsti kvalifitseerimise ja edendamise peamine kriteerium.»

Samas polnud Coralie Fargeat ainus filmitegija, kes ei aktsepteerinud Żydowiczi sõnavõttu. Ka filmitegija Steve McQueen loobus Poolas, Toruńis toimuval festivalil osalemisest, sest luges Marek Zydowiczi arvamust naisoperaatorite kohta. McQueeni loobumine on aga seda tähelepanuväärsem, et filmifestivalil pidi toimuma tema uue filmi «Blitz» esilinastus, ka pidi McQueen saama festivalil silmapaistva režissööri auhinna. 

«Lugedes Marek Zydowiczi arvamust naisoperaatorite kohta, otsustasin mitte osaleda sel nädalavahetusel oma filmi «Blitz» esilinastusel,» ütles McQueen ajakirjale Variety antud avalduses. «Kuigi ta on vabandanud, ei saa ma mööda vaadata tema sügavalt solvavatest sõnadest. Austan tohutult igast soost operaatoreid, sealhulgas naisi, ning usun, et peame tegema ja nõudma paremat, et teha kõigile laua taga ruumi.»

Vastuseks McQueeni lahkumisele ütles Żydowicz Varietyle tehtud avalduses: «Võtsin suure kurbusega vastu Steve McQueeni otsuse festivalist loobuda. Vabandan veel kord ja kasutan võimalust istuda maha avatud foorumil ja rääkida, kuidas koos edasi liikuda avatumal ja kaasavamal viisil. Festival on siin selleks, et üksteist kogukonnana omaks võtta ja jagada tunnustust filmidele, mida me kogukonnana koos tunnustame. Pidagem koos sisukat arutelu, et saaksime hakata edaspidi õiglasemalt tegutseda. Pidagem vestlust ja määrakem kindlaks sammud, mis muudavad festivali, meie valdkonna avatumaks, ühtsemaks ja kõiki hääli esindavamaks.»

Pärast Ameerika Kinematograafide Seltsi, Rahvusvahelise Kinematograafide Gildi ja Briti Kinematograafide Seltsi kriitikat ütles Żydowicz: «Oleme alati püüdnud esitleda ainult parimat kaasaegset kino, olenemata selle loojast. Ja nii tuleb minu väidet mõista: sellel pole midagi pistmist naiste vastu austuse puudumisega.»

Tagasi üles