Saada vihje

ÜLLATAV Kes on see salapärane daam? Lahenes sajandeid vana maali mõistatus

Copy
Miniatuur, mida arvati pikalt kujutavat Henry VIII kuuendat abikaasat Katherine Parri, kujutab tegelikult kuninga tütart.
Miniatuur, mida arvati pikalt kujutavat Henry VIII kuuendat abikaasat Katherine Parri, kujutab tegelikult kuninga tütart. Foto: Compton Verney kunstikeskus / Jamie Woodley
  • Arvatavasti maaliti portree millalgi 1546. aastal.
  • Ajalooürikutest selgub, et miniatuuri autoriks võib olla naiskunstnik.
  • Nii Maryl kui Katherine'il olid punakad juuksed ja sinakad silmad, mis tegi tuvastamise keeruliseks.

500 aastat vana kuningliku portree saladus, mis on teadlastele aastakümneid mõtteainet andnud, on viimaks lahenenud, vahendab Guardian. Nimelt on teadlased pikalt pead murdnud, kes on see salapärane daam maalil, kuid nüüd on vastus teada.

500 aastat vana kuningliku portree saladus on lahenenud ja teadlased teavad nüüd, keda on kujutatud miniatuursel pildil. Ehkki pikalt arvati, et miniatuur on maalitud Henry VIII kuuendast naisest Katherine Parrist, ei ole see sugugi nii. 

Nimelt on teadlased kindlaks teinud, et miniatuuril on hoopiski Henry VIII tütar Mary Tudor, paremini tuntud kui Mary I. 

Mary I portree, mis võidi maalida 1544. aastal.
Mary I portree, mis võidi maalida 1544. aastal. Foto: akg-images/Scanpix

Aastakümneid on eksperdid, sealhulgas tuntud ajaloolane ja muuseumidirektor Sir Roy Strong, arvanud, et peaaegu 500-aastane miniatuur kujutab Katherine Parri. Nüüd on mitmed juhtivad Tudorite ajaloo eksperdid veendunud, et see on Mary I, keda sageli nimetatakse Veriseks Maryks, sest tulihingelise katoliku kuningannana andis ta käsu tappa paljud protestandid.

Saladust aitas lahendada nina, väidab kunstiajaloolane Emma Rutherford: «Mary nina oli üsna sibulakujuline ja ülespoole pööratud, samas kui Parri oma oli rohkem allapoole pööratud.»

Rutherfordi järeldust kinnitavad ka uued ja olulised tõendid kleitide ja ehete kohta.

Rutherford hakkas esimest korda kahtlema, kas tegemist on ikka Katherine Parriga, kui kureeris Warwickshire'i osariigis Compton Verney majas uut näitust «The Reflected Self: Portrait Miniatures». Ta võrdles miniatuuri alguses kahe portreega Katherine Parrist, sealhulgas tähelepanuväärse portreega, mis kuulub National Portrait Galleryle ehk riiklikule portreegaleriile, ja Sudeley lossi, kus ta suri ja kuhu maeti, miniatuuriga.

Seni tuntumad portreed Maryst asuvad Madridi Prado muuseumis ja riikliku portreegalerii maaliga. 

«Nii Maryl kui Katherine'il olid punakad juuksed ja sinakad silmad ning nad olid selle miniatuuri tegemise ajal umbes 30-aastased. Sellest ka segadus,» ütleb Rutherford. «Ka kandsid nad sarnaseid rõivaid, ehkki Parr oli tavaliselt uhkemalt riietatud. Samas on nende ninad selgelt erinevad.»

On ka teisi olulisi, äsja avastatud vihjeid. 16. sajandi ehteekspert Nicola Tallis märkas, et rist, mida Mary I kannab Compton Verney portreel, on sarnane sellega, mis tal on National Portrait Gallery väikesel portreel, mis omistati Horenboutide perekonnale. Sellel on neli teemanti ja kolm pärliripatsit.

Siis avastas Emmerson Mary I kuninglike kuludokumentide põhjal, et 20. juulil 1546 kinkis isa Henry VIII Maryle musta risti viie teemandi ja kolme pärliripatsiga. See pärlitega ehitud rist sobib kokku sellega, mida Mary I miniatuuris kannab. 

Ajalooürikutest selgub ka, et miniatuuri autoriks võib olla naiskunstnik, sest ülestähendused näitavad, et Mary I kinkis kunstnik Susanna Horenboutile musta siidi. «See on tohutult põnev, et naine maalib naist,» tunnistab Rutherford. 

Arvatavasti maaliti portree millalgi 1546. aastal, kui Mary I oli 30-aastane. 

«On täiesti võimalik, et selle miniatuuri tellis tegelikult Katherine ise,» ütleb kunstiteadlane Emmerson, mistõttu on eriti irooniline, et portree, mida nii kaua arvati olevat Parr, on tegelikult Mary I.

Tagasi üles