Saada vihje

Kasukameister Made Uus: praegu sööme sajandivahetuse tarbimishulluse jama (1)

Copy
Made Uus – kasukameister suure M-tähega, nagu teda viimasel ajal järjest sagedamini kutsutakse.
Made Uus – kasukameister suure M-tähega, nagu teda viimasel ajal järjest sagedamini kutsutakse. Foto: Elmo Riig

Tänapäeval on nõelale niidi taha ajamine paljude jaoks tõeline mustkunst, lõngaketramine aga juba täielik nõidus. Made Uus on üks neist vähestest, kes suudab ise valmis õmmelda lambanahast kasuka alates lamba kasvatamisest ja naha parkimisest.

Viljandist pärit Made Uus on üks 15 loomeinimesest, kes pälvisid tänavu «Ela ja sära» stipendiumi, ning ühtlasi ainus sellest nimekirjast, kes sai selle rahvakultuuri edendamise eest. Viljandi kultuuriakadeemia kahekordne vilistlane, nahamooduli õppejõud ja kasukameister suure M-tähega, nagu teda viimasel ajal järjest sagedamini kutsutakse. Põhjusega.

Need vähesed kasukad, mis meie muuseumidesse hoiule on kogutud, on Madel kõik põhjalikult läbi uuritud. Ta oskab neid viimase detailini ise valmistada ja teistelegi õpetada – alates parkimisest kuni nööpide tegemiseni. Madet paneb siiski pisut imestama, kuidas maailm on muutunud. Mitte väga ammu said ilma igasuguse hariduseta inimesed kodus nahad pargitud ja kasukad tehtud, nüüd õpitakse kõrgkoolis seda, mida vanasti saadi teada emalt või isalt.

Tagasi üles