FILOSOOFIA Mis läks valgustuse kava rakendamisel valesti?

Copy
Filosoofiaprofessor Stephen Hicks on sündinud 1960. aastal Kanadas Torontos ning töötanud USA, Poola ja Inglismaa ülikoolides. Tema seitset raamatut on tõlgitud 20 keelde. Pildil peab ta loengut tänavu USAs Washingtonis.
Filosoofiaprofessor Stephen Hicks on sündinud 1960. aastal Kanadas Torontos ning töötanud USA, Poola ja Inglismaa ülikoolides. Tema seitset raamatut on tõlgitud 20 keelde. Pildil peab ta loengut tänavu USAs Washingtonis. Foto: Stephenhicks.org

Stephen Hicksi raamat on skemaatiline abivahend valgustusjärgsete ideede ajaloo ja ühiskonna sisemiste seoste mõistmiseks.

Autor ehitab teose lihtsale vastandusele. Ühel pool on valgustuslik mõistus, inseneriteadmised, isikukesksus, vabadus ja kapitalism. Teisel pool on valgustusvastane ebamõistus, umbusk, kollektiivsus ja sotsialism. Sellega jätkab ​Hicks Karl Popperi laadis diktatuuri ja demokraatia vastandamist.

Üllatavalt paigutab autor Kanti ja Rousseau valgustusvastaste mõtlejate hulka. Valgustusvastase mõttemustri loomises süüdistab ta Kanti teadmisõpetust, mida jätkasid Hegel, Schopenhauer ja Heidegger.

Uusaja mõttekunsti saab jaotada Inglismaal võrsunud valgustuse ning Saksamaal võrsunud valgustuse vastasuse vahel.

Märksõnad

Tagasi üles