Saada vihje

AI-raamatute laviin Idufirma kavatseb tehisintellekti abil avaldada 8000 raamatut, kirjanikud on ärritunud

Copy
Milline pühaduseteotus – raamatud tules!
Milline pühaduseteotus – raamatud tules! Foto: Veera Kopti / Вера Копти
  • Autorid hoiavad küll oma honorari, kuid maksavad kopsakaid avaldamistasusid.
  • Kaheldakse teenuse algupärasuses ja tehisintellekti kvaliteedis.
  • Kirjastajad hoiatavad noori autoreid, et need mõtleks väga hoolikalt enne, kui asjaga kaasa lähevad.

Idufirma-kirjastus plaanib järgmisel aastal tehisintellekti kasutades avaldada 8000 raamatut, mida kirjanikud mõistagi hukka mõistavad, vahendab Guardian

Kirjanikud ja kirjastajad kritiseerivad idufirmat, mis kavatseb järgmisel aastal tehisintellekti kasutades välja anda kuni 8000 raamatut. Ettevõte Spines küsib autoritelt 1200–5000 dollarit nende raamatute toimetamise, korrektuuri, vormindamise, kujundamise ja levitamise eest tehisintellekti abil.

Sõltumatu kirjastaja Canongate ütles Bluesky postituses, et «need jopskid ei hooli kirjutamisest ega raamatutest». Spines nõuab, et «lootusrikkad tulevased autorid automatiseeriksid oma raamatu valmimise ja müügiletile jõudmise protsessi, kulutades võimalikult vähe tähelepanu, hoolt või käsitööd».

«Need ei ole inimesed, kes hoolivad raamatutest, lugemisest või millestki muust kirjandusega seotust,» ütles kirjanik Suyi Davies Okungbowa. «Need on oportunistid ja kapitalistid.»

Spines, mis sai hiljuti 16 miljonit dollarit iduraha, vastavalt ettevõtte Bookseller'i profiilile, ütleb, et autorid jätavad endale 100% oma autoritasudest ning nemad nõuavad autoritelt vaid sissemakset. Spines kaasasutaja Yehuda Niv, kes juhtis varem Iisraelis kirjastajate ja kirjastamisteenuste äri, väitis, et ettevõte «ei avalda ise» ega ole ka nö edevuskirjastaja (kirjastaja, kellele autorid maksavad oma raamatute isekirjastamise eest; edevuskirjastaja võtab tasu enamasti ette ja ei aita kaasa raamatu parandamisele või toimetamisele - toim.), vaid on «avaldamisplatvorm».

«Sõltumata sellest, kuidas nad oma platvormi esitlevad, on nad edevuskirjastajad,» kirjutas «sõltumatu mikrokirjastaja» Mannison Pressi kaasasutaja Deidre J Owen X-i postituses.

«Me hoiatame autoreid, et nad mõtleksid väga hoolikalt enne mis tahes autori-lepingu sõlmimist,» ütles Ühendkuningriigi suurima kirjanike, illustraatorite ja tõlkijate ametiühingu The Society tegevjuht Anna Ganley.

«On väga ebatõenäoline, et see täidab seda eesmärki, mida autor sellest loodab, see tähendab, et see võiks olla nende parim viis avaldamiseks ja kui see tugineb ka tehisintellektisüsteemidele, on muret teenuse originaalsuse ja kvaliteedi puudumise pärast. Isegi kui on olemas garantiid, mida me kahtlustame, et on ebatõenäoline, siis tehisintellektisüsteem on siiski arendatud ebaseaduslikult kaabitud autoriõigusega sisu kasutades,» lisas ta.

Spines ütleb, et see vähendab raamatu avaldamiseks kuluvat aega kahe kuni kolme nädalani. Eelmisel nädalal teatas Microsoft, et käivitab midagi kirjastuse laadset, mille eesmärk on samuti trükkida raamatuid kiiremini kui traditsioonilised kirjastajad. Selle kuu alguses selgus, et HarperCollins jõudis Microsoftiga kokkuleppele lubada autorite loal mõningaid oma pealkirju kasutada tehisintellekti mudelite koolitamiseks.

Tagasi üles