Saada vihje

POLIITVANG Õudne ja tõetruu pilt sellest, kuidas Venemaal koheldakse poliitvange (1)

Copy
1783. aastal asutatud Vladimiri vangla asub Moskvast paarisaja kilomeetri ja mahutab 1220 kinnipeetavat. Seal hoitakse enamasti eriti jõhkraid kurjategijaid, eluaegseid vange. Bolševikud hakkasid sinna vangistama ka oma poliitilisi vastaseid. Vladimiri vanglas hoiti teiste seas kindral Johan Laidoneri, Vene opositsionääri Aleksei Navalnõid, Ameerika pilooti Francis Gary Powersit, Stalini poega Vassilit, Leedu roomakaoliku piiskoppi Mečislovas Reinyst, Ukraina kreekakatoliku arhimandriiti Klõmenti Šeptõtskit, sarimõrvarit Vladimir Retunskit.
1783. aastal asutatud Vladimiri vangla asub Moskvast paarisaja kilomeetri ja mahutab 1220 kinnipeetavat. Seal hoitakse enamasti eriti jõhkraid kurjategijaid, eluaegseid vange. Bolševikud hakkasid sinna vangistama ka oma poliitilisi vastaseid. Vladimiri vanglas hoiti teiste seas kindral Johan Laidoneri, Vene opositsionääri Aleksei Navalnõid, Ameerika pilooti Francis Gary Powersit, Stalini poega Vassilit, Leedu roomakaoliku piiskoppi Mečislovas Reinyst, Ukraina kreekakatoliku arhimandriiti Klõmenti Šeptõtskit, sarimõrvarit Vladimir Retunskit. Foto: A. Savin/Wikipedia

Osa sellest teosest sattus minu kätte luuletaja Johnny B vahendusel Tartus juba troostitul ja pimedal nõukaajal samizdat’i väljaandena – A4-lehtedel kirjutusmasinal paljundatuna ja inimeselt inimesele levitatuna. See oli siis vene keeles.

Šokeeriv ja mõtterikas teos jättis juba toona sügava elamuse. Ühelt poolt süvenes hinges protest valitseva korra vastu, teiselt poolt oli harras heameel – ja mitte ainult niisuguse teksti olemasolust, vaid ka mulle tundmatust organisatsioonist, inimestest, kes oma vabadusega riskides selle teksti paljundamise ja levitamisega tegelesid. Ja seda täiesti tasuta, ainult pühendumusest ja tõe edastamise vajadusest.

Millised olid toonased valikud? Kui kiitsid võimu, teenisid lugupidamise, kõrge honorari ja muid hüvesid, kui olid aus, ei vältinud keelatud teemasid, pandi kinni.

Märksõnad

Tagasi üles