Saada vihje

Trumpi toetav režissöör tunnistas üles: mu dokfilm USA valimispettusest oli puhas jama (3)

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Poliitiline kommentaator, filmitegija ja autor Dinesh D'Souza tegi dokumentaalfilmiga «2000 Mules» karjääri suurima prohmaka.
Poliitiline kommentaator, filmitegija ja autor Dinesh D'Souza tegi dokumentaalfilmiga «2000 Mules» karjääri suurima prohmaka. Foto: REUTERS/Karen Pulfer Focht
  • Konservatiivne kommentaator ja filmitegija Dinesh D'Souza tegi avaliku ülestunnistuse.
  • Režissöör kinnitas, et tema film valimispettusest lähtus valeandmetest.
  • Kui film 2022. aastal välja tuli, nimetas Donald Trump seda meie aja kõige olulisemaks filmiks.

Paar aastat tagasi ilmus Donald Trumpi toetajatele palju kõneainet pakkunud dokumentaalfilm «2000 muula»​, mis esitas kõmulisi väiteid: jah, valimisi võltsitakse ja Trump selle pärast kaotaski! Nüüd võttis D'Souza omaks, et tegi filmi valeandmete põhjal, vahendab Rolling Stone. D'Souza vabandas ka filmis kujutatud Georgia osariigi mehe ees, kes filmi sõnul oli üks kinni makstud «muuladest».

Liikumisse Make America Great Again (MAGA) kuuluv konservatiivne filmitegija Dinesh D'Souza tunnistas pühapäeval ilmunud teadaandes, et tema kõige kurikuulsam projekt - vandenõudokumentaal USA presidendivalimistest - tehti eksitava i​nformatsiooni põhjal. Teisisõnu, see oli täielik jama. Seda väitsid tegelikult faktikontrollijad juba siis, kui film kaks aastat välja tuli.

63-aastaselt poliitiliselt kommentaatorilt, autorilt ja filmitegijalt D'Souzalt on pärast valimispettusest rääkinud dokfilmi ilmunud veel filmid «Police State»​ ja «Vindicating Trump». Ta on kirjutanud enam kui tosin raamatut, millest mitmed on pääsenud The New York Timesi bestsellerite nimekirja. Tema 2012. aasta vandenõuteoreetiline film «2016: Obama's America», mis kritiseerib Barack Obamat, teenis 33 miljonit ning tõusis kõige tulusamaks poliitiliseks filmiks üldse.

Dinesh D'Souza 2020. aasta film «2000 Mules»​ rääkis loo sellest, kuidas 2020. aasta presidendivalimistel kasutati niinimetatud muulade abi, et nullida Donald Trumpi võidulootused. Populaarsel filmiplatvormil IMDb on dokumentaalile vaatamise järel hinde pannud 10 000 vaatajat ja selle keskmine hinne on 5,1/10.

Dokfilm väidab, et «muulade» näol tegemist inimestega, kellele maksti raha, et nad hääletaksid valimisjaoskondades Trumpi vastase Joe Bideni poolt. Dinesh D'Souza film lähtus andmetest, mida kogus valimistulemustega seotud andmeid koguv ning Trumpi pooldav rühmitus True the Vote.

Ometi ei käinud dokfilm välja kindlaid asitõendeid, mis tõestaks selliste muulade olemasolu. Selles esitatakse lihtsalt hulgaliselt sensatsioonilisi väiteid, millega vandenõuteoreetikuid üles kütta. Turvakaamerate salvestatud videote ja mobiiltelefonide sideandmete põhjal jõuti järelduseni, et ühed ja samad kinni makstud inimesed, niinimetatud muulad, külastavad kümneid valimisjaoskondi ning poetavad kastidesse võltsitud valimissedeleid. 

«2000 Mules»​ osutus rahaliselt ja poliitiliselt edukaks, tuues sisse üle 10 miljoni dollari. Isegi Trump tunnustas ühismeedias võltsitud valimispettusest rääkivat sensatsioonilist dokfilmi ning korraldas sellele eraseansi oma Mar-a-Lago kuurordis. Sellest võtsid osa mitmed tema head tuttavad, kes samuti valimiste aususes kahtlesid.

Tänavu uuesti presidendiks valitud Trump väitis filmi ilmudes, et tegemist on selle aja kõige olulisema ja mõjuvama dokumentaaliga. Ta isegi esitas selles filmis kõlavaid väiteid Kongressis toimunud istungitel 2022. aastal.

Konservatiivide nimel võitlev filmimees Dinesh Di'Souza sai enda sõnul alles nüüd teada, et tegi filmi libaandmete põhjal.
Konservatiivide nimel võitlev filmimees Dinesh Di'Souza sai enda sõnul alles nüüd teada, et tegi filmi libaandmete põhjal. Foto: AFP PHOTO / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / JUSTIN SULLIVAN

Filmi eksitavat sisu tunnistanud uus teadaanne režissööri sulest sisaldab D'Souza isiklikku vabandust Georgia osariigi mehe Mark Andrewsi ees. 2022. aastal kaebas filmi pärast kannatanud Andrews kohtusse D'Souza, filmi levitanud Salem Media Groupi ning filmis esitatud andmeid kogunud True the Vote'i.

Mark Andrews on nimelt üks filmis kujutatud väidetavatest «muuladest». Andrewsit ja tema peret näidatakse filmis läbi turvakaamera salvestatud video, kui nad saabuvad valimisjaoskonda. Nende näod on küll uduseks tehtud, kuid film väidab, et see tõendab valimissedelitega läbi viidud pettust. Enamgi veel, filmi levitaja kasutas filmi reklaamkampaanias pilti Andrewsi näost ning paljastas isegi tema auto numbrimärgi. 

Kui Andrews filmi tegijad kaks aastat tagasi kohtusse kaebas, jõudis Salem Media Group temaga rahalisele kokkuleppele ning lõpetas filmi levitamise. Osana kokkuleppest pidi levitaja Andrewsi ees avalikult vabandama. Nüüd tegi ka seda režissöör, kes ühtlasi lõplikult käsi südamel üles tunnistas, et lähtus filmi tegemisel valeandmetest, aga ta ei olnud sellest enda sõnul teadlik.

«Vabandan hr Andrewsi ees. See vabandus ei ole tehtud õigusliku kokkuleppe või muu survestamise tõttu, vaid seepärast, et seda teha on lihtsalt õige, eriti arvestades, mida nüüd oleme teada saanud,» kirjutas filmimees alandlikul toonil. «Kuigi ma ei usu, et hr Andrewsi isik filmis avalikuks tuli, on mul väga kahju hädade pärast, mida tema ja tema perekond on «2000 Mulesi»​ tagajärjel pidanud kogema.»

D'Souza lisas, et ta ei olnud filmi ilmumise ajal teadlik, et T​rue the Vote andis talle libaandmeid. Režissöör selgitas, et True the Vote'i kogutud info, mis saadi turvakaamera videote ja mobiiltelefonide sideandmete kaudu, jättis mulje, nagu oleksid ühed ja samad inimesed käinud erinevates valimisjaoskondades, et esitada võltsitud valimissedeleid.

Dinesh D'Souza.
Dinesh D'Souza. Foto: REUTERS/Lucas Jackson

Enda sõnul sai D'Souza nüüd teada, et turvakaamerate videod ning mobiiltelefonide sideandmed ei klapi omavahel. Tundub ebatõenäoline, et D'Souza seda alles hiljuti mõistma hakkas, sest Andrews vabastati igasugustest kahtlustest juba päevi enne filmi esilinastust 2022. aastal ning faktikontrollijad tõestasid kohe, et sideandmeid on filmis väärkasutatud.

«Me tegime filmi heas usus ning usaldasime True the Vote'i,» kirjutab režissöör ning lisas, et kuigi filmis esitatud asitõendid on hõredad ja eksitavad, ei kahtle ta siiski täielikult, et valimispettust võis rahva teadmata toimuda. «Me oleme nende töö suhtes endiselt enesekindlad ning usume ikkagi filmi laiemat sõnumit, et 2020. aasta valimised ei olnud kõige kindlam valimine USA ajaloos. Kaugel sellest! Toimus süsteemset valimispettust, mis võis tulemuse kahtluse alla seada.»

Tagasi üles