Generatiivse tehisintellekti tõttu võivad autorite sissetulekud kukkuda 2028. aastaks 24%, vahendab Eesti Autorite Ühing CISACi poolt tellitud ja esmakordselt läbiviidud globaalsest uuringust lähtuvalt.
KARM ENNUSTUS ⟩ Uuring hoiatab: tehisiaru seab löögi alla filmi- ja muusikasektori sissetulekud
Uuringu eesmärk oli hinnata generatiivse tehisintellekti (Gen AI) majanduslikku mõju muusika- ja audiovisuaalsektorile.
Üks tähelepanuväärsemaid muutuseid, mis muusikuid 2028. aastaks ees võib oodata, on, et 2028. aastaks langevad autorite tulud ligikaudu 24% ning kõige rohkem langeb autoritasude laekumine digitaalsetest allikatest (30%). Samas enam kui viiendiku võrra langevad ka televisiooni, raadio ning taustamuusika laekumised.
CISAC-i president Björn Ulvaeusi hinnagul on ülioluline, et seadusandjad üle maailma töötaksid välja regulatsioonid, mis kaitsevad loojate õigusi ja tagavad inimloomingule vajaliku keskkonna.
CISAC-i asepresident ja filmitegija Ángeles González-Sinde Reig tõi esile, et loojate õigused peavad olema tehisintellekti maailmas kesksel kohal: «Inimloojad on AI maailma loova kütuse allikas ning nende panust tuleb väärtustada ja kaitsta.»
Samas ei puuduta karm ennustus vaid muusikuid, vaid audiovisuaalvaldkonda laiemaltki, mis puudutab suuresti filmitegijaid. Nemad võivad kaotada suisa 21% oma tuludest, kusjuures kõige suurem negatiivne mõju on tõlkijate tööle, kelle sissetulekud võivad väheneda kuni 56%, samas kui stsenaristide ja režissööride tulud võivad väheneda 15–20%.
Uuringust nähtub, et viie aasta jooksul võib see tähendada loojate jaoks kokku 22 miljardi euro suurust kaotust, millest 10 miljardit muusikas ja 12 miljardit audiovisuaalsektoris.