Saada vihje

Prantsuse kino loobus Marlon Brando šokeerivaimast filmist: kardame töötajate turvalisuse pärast

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Maria Schneideri nõusolekuta tehtud stseen filmis «​Viimane tango Pariisis»​ on saanud nii kurikuulsaks, et isegi 2024. aastal otsustas Prantsusmaa kino selle seansi ära jätta.
Maria Schneideri nõusolekuta tehtud stseen filmis «​Viimane tango Pariisis»​ on saanud nii kurikuulsaks, et isegi 2024. aastal otsustas Prantsusmaa kino selle seansi ära jätta. Foto: Filmikaader

Pühapäeval, 15. detsembril Prantsusmaa kinos toimuma pidanud Marlon Brando filmi linastus jäi ära. Kino La Cinémathèque Française otsustas vastolulist 1972. aasta draamat mitte näidata, sest terve nädala jooksul toimusid selle vastu ulatuslikud protestid filmiinimeste ja feministide poolt. Seda ühe äärmusliku stseeni tõttu, milles osalesid Brando ja 19-aastane Maria Schneider.

​Kõnealuseks filmiks on Bernando Bertolucci 1972. aasta himur draama «​Viimane tango Pariisis»​, mille peaosatäitjad Marlon Brando ja Maria Schneider on mõlemad meie seast praeguseks lahkunud.

Linastus pidi toimuma suurema Marlon Brando retrospektiivi raames La Cinémathèque Française kinos. Erootiline film Pauli (Brando) ja Jeanne'i (Schneider) armusuhtest on jäänud kõige teravamalt meelde omal ajal väga šokeerivalt mõjunud stseeni pärast, kus Paul ühel hetkel Jeanne'i vägistab, võttes teo sooritamiseks appi tüki võid.​

Protestijad heitsid kinole ette, et nad ei andnud sellele vägistamisstseenile olulist konteksti - nimelt filmiti see vägistamine näitleja Maria Schneideri nõusolekuta. Brando ei vägistanud küll teda päriselt, kuid naisele öeldi alles enne filmimist, mis saab olema stseeni sisu. Stsenaariumis seda polnud. Schneider on korduvalt öelnud, et temale sobivaid piire ületati.

2007. aasta intervjuus ütles näitleja: «Ma oleksin pidanud helistama agendina või lasknud oma advokaadil võtteplatsile tulla, sest sa ei saa sundida kedagi tegema midagi, mida stsenaariumis ei ole, aga tol ajal ma seda ei teadnud. Marlon ütles mulle, et ma ei muretseks, see olevat lihtsalt film. Aga kuigi Marloni teod ei olnud päris, siis minu pisarad olid. Ma tundsin end alandatuna ja olles aus, siis ka natuke vägistatuna, nii Marloni kui ka Bertolucci poolt. Pärast stseeni tegemist Marlon ei lohutanud mind ega vabandanud mu ees. Õnneks tegime vaid ühe duubli.»​

Vaatamata karmile vägistamisstseenile sai «​Viimane tango Pariisis»​ kaks Oscari nominatsiooni.
Vaatamata karmile vägistamisstseenile sai «​Viimane tango Pariisis»​ kaks Oscari nominatsiooni. Foto: Filmikaader

Näitleja Judith Godrèche, kes on Prantsusmaa #MeToo liikumist aktiivselt toetanud, kritiseeris kino otsust filmi linastada, olgugi et praeguseks on hästi teada ohtlik ja sobimatu olukord, millesse Schneider võtetel sunniti. «​On aeg ärgata, kallis Cinémathèque, ja tuua tagasi inimlikkus 19-aastasele näitlejale sellega, et teiegi käitute inimlikult,»​ kirjutas näitleja Instagramis. Schneider oli seda provokatiivset stseeni filmides vaid 19-aastane. Ta suri 2011. aastal.

Esialgu lubas kino pidada publikuga maha arutelu seoses probleemidega, mida see film tõstatab.​ Otsustanud protestide tõttu filmi linastuse siiski täiesti ära jätta, ütles kino La Cinémathèque Française, et kardab oma töötajate ja publiku ohutuse pärast. «Me oleme kino, mitte kindlus. Me ei saa riskida sellega, et meie töötajatel ega publikul ei pruugi olla turvaline,» kommenteeris filmimaja juht Frédéric Bonnaud. «Vägivaldsed isikud olid hakanud tegema ähvardusi. Selle linastuse korraldamine ja sellega kaasnevad vaidlused kujutasid endast tõsist riski. Pidime filmil minna laskma.»

Tagasi üles