Saada vihje

AJALUGU Miks puhkevad sõjad? (4)

Copy
Ukrainlaste jaoks on käesolev sõda pealesunnitud õiglane sõda: nemad kaitsevad oma kodumaad. Pildil annavad Ukraina suurtükiväelased tuld vaenlase pihta 105-millimeetrisest haubitsast L119.
Ukrainlaste jaoks on käesolev sõda pealesunnitud õiglane sõda: nemad kaitsevad oma kodumaad. Pildil annavad Ukraina suurtükiväelased tuld vaenlase pihta 105-millimeetrisest haubitsast L119. Foto: Erik Prozes

Ukraina ja teistegi sõdade taustal tekib uuesti igivana küsimus, mis on kummitanud inimkonda aegade algusest peale: miks üldse sõjad puhkevad? Kas inimolend on tõesti nii vägivaldne, et ilma sõjata kuidagi ei saa ja rahuaeg saab olla vaid ajutise iseloomuga? See küsimus pole ju pelgalt teoreetiline – kui saaksime vastuseks «jah», siis leiaksime võtme ka edasiste sõdade ärahoidmiseks.

Briti ajaloolane Richard Overy on selle igivana küsimuse uuesti luubi alla võtnud. Eesti lugejale peaks Overy olema tuttav, temalt on eestindatud raamatud «1939: viimased rahupäevad» (tlk Kalle Kroon) ja «Diktaatorid: Hitleri Saksamaa ja Stalini Venemaa» (tlk Marek Laane).

Niisiis on muidugi küsimus, miks sõjad puhkevad ja kas neid on tulevikus võimalik ära hoida, kummitanud inimkonda kaua aega. Overy viitab 20. sajandi tähtsaimate mõtlejate Albert Einsteini ja Sigmund Freudi kirjavahetusele – 1931. aasta lõpus kutsus Rahvasteliit Einsteini, et leida tema enda vabal valikul kirjasaatja talle olulisel teemal. Einstein valis Freudi vastama küsimusele, kas on võimalik vabastada inimkond sõjanuhtlusest.

Tagasi üles