Hoolimata kõrgest hinnast on raamatupoodides suur nõudlus.
Moslemiorganisatsioonid nõuavad «Saatanlike värsside» uuesti keelustamist.
Romaan ohustab sotsiaalset harmooniat riigis, kus 14 protsenti elanikkonnast on moslemid.
SalmanRushdie «Saatanlikud värsid» naaseb pärast 36 aastat India raamatupoodide riiulitele, vahendab Guardian. Põhjuseks ei ole aga sugugi vabaduste laienemine ja sõnavabaduse levik, vaid midagi hoopis bürokraatlikumat.
SalmanRushdie 1988. aasta romaan «Saatanlikud värsid», mis tõi kaasa fatwa, mis seadis ohtu kirjaniku elu ja sundis ta kümneks aastaks peituma, on lõpuks naasnud India raamatupoodidesse.
SalmanRushdie romaan «Saatanlikud värsid», mis on inspireeritud prohvet Muhammadi elust, on maailmas pikka aega olnud sõnavabaduse üle käiva terava arutelu keskpunktis, kui Iraani toona kõrgeim liider, ajatolla Khomeini, pani välja preemia Rushdie tapmiseks, väites, et teos sisaldab jumalateotust. Raamatu keelas Indias 1988. aastal Rajiv Gandhi valitsus pärast seda, kui selle sisu tõttu puhkesid rahutused.
«Saatanlike värsside» naasmine India raamatupoodidesse ei ole siiski seotud sõnavabaduse või laienenud õigustega, vaid kadunud dokumentidega. Algset valitsuse määrust, mis keelustas raamatu impordi, ei ole lihtsalt India keerulises bürokraatialabürindis üles leitud, mis on viinud selle tühistamiseni. Eelmisel kuul otsustas Delhi kõrge kohus, et neil ei ole muud võimalust, kui eeldada, et sellist dokumenti ei eksisteerigi.
Raamatupood New Delhis, BahrisonsBooksellers, teatas raamatu saadavusest sotsiaalmeedia platvormil X. ««Saatanlikud värsid» on nüüd saadaval,» seisab postituses. Poe juhataja, kes keeldus oma nime avaldamast, ütles siiski, et müük on olnud väga hea, vaatamata sellele, et raamatu hind on 1999 ruupiat (umbes 19 naela), mis on India standardite järgi üsna kõrge. «Meie varud on otsa saamas,» ütles ta neljapäeval.
«Ma olen kogu elu kuulnud «Saatanlikest värssidest». Ma tahtsin seda lugeda lihtsalt uudishimu pärast,» ütles üks 22-aastane inglise kirjanduse eriala tudeng, kes plaanis osta eksemplari. «Tundub uskumatu näha seda raamatupoes, sest see on nagu ükssarvik, kellest oled terve elu kuulnud, aga pole kunagi näinud.»
Kaks aastat tagasi, palju aastaid pärast seda, kui Iraan oli fatwa'st distantseerinud ja Rushdie oli peidust välja tulnud, sai autor tõsiselt vigastada ja kaotas ühe silma, kui teda pussitati New Yorgis toimunud üritusel. 26-aastast HadiMatari süüdistatakse teise astme mõrvakatses ja eraldi süüdistus on seotud terrorismiga.
Siiski on «Saatanlike värsside» naasmine raamatupoodidesse põhjustanud viha mõnes moslemiorganisatsioonis, kes on kutsunud üles keelu taastamisele, väites, et romaan solvab islami uskumusi ja ohustab sotsiaalset harmooniat riigis, kus 14 protsenti elanikkonnast on moslemid.
Rushdie, kes on Ameerika Ühendriikide ja Suurbritannia kodanik ning sai 2007. aastal rüütliks, on pidevalt väitnud, et «Saatanlikud värsid» on ilukirjanduslik teos, mis ei sisalda midagi solvavat.