Dostojevski vallutas müügiedetabeli: TikToki-noored on Vene klassikust vaimustuses (2)
Toimetaja:Kultuuritoimetus
27. detsember 2024, 14:09
Miks on Dostojevski nukker lugu järsku noorte südamed võitnud?
Sel aastal tõusis tema «Valged ööd» Suurbritannias neljandaks kõige müüdumaks tõlketeoseks.
Dostojevski vähetuntud teos on saanud menukiks tänu ühismeediaplatvormidele.
Raamatusõbrad TikTokis on sattunud vaimustusse ühest Fjodor Dostojevski vähetuntud teosest, mistõttu müüs mõni raamatupood selle lühiromaani ingliskeelset tõlget lõppeva aasta jooksul lausa sadu eksemplare.
Meeletu müügiedu eest võivad nii mõnedki tänapäeva kirjanikud olla tänulikud ühismeediaplatvormile TikTok, kus BookToki-nimelise kogukonna kaudu värsked romaanid sageli populaarseks muutuvad.
Mõnevõrra ootamatult on BookTokis hakanud laineid lööma Fjodor Dostojevski vähetuntud teos, mille eksemplarid müüvad praegu nagu soojad saiad, vahendab TheGuardian.
Kui valdavalt ülistatakse TikTokis kaasaegseid menukirjanikke, nagu ColleenHoover või Sarah J. Maas, siis nüüd kuulub TikTokis arutletud autorite hulka ka Vene kirjandusklassik Fjodor Dostojevski oma lühiromaaniga «Valged ööd», mis ilmus esimest korda 1848. aastal ning inglise keeles 1918. aastal.
Eesti keeles ilmus «Valged ööd. Sentimentaalne romaan (unistaja mälestusi)» 1971. aastal.
WhiteNights by FyodorDostoyevsky, translated by Ronald Meyer ★★★★★
WhiteNights is a storyabout a lonely, self-claimed-dreamer man in Petersburgwhomet a youngwomannamedNastenka. Overfournights, theysharetheirthoughts and feelings, pic.twitter.com/5HZPSAHKiS
Kuigi isegi ingliskeelne versioon on praeguseks rohkem kui sada aastat vana, sai see teos ootamatult TikToki raamatukanalites suureks menukiks ning nüüd müüb kirjastaja PenguinClassics selle väikest mustade kaantega eksemplari mühinal.
Kuigi «Valged ööd» on «Kuritöö ja karistuse» või «Vendade Karamazovide» kõrval võrdlemisi vähetuntud teos, tõusis see 2024. aastal Suurbritannias neljandaks kõige müüdumaks teoseks tõlkekirjanduse kategoorias.
Liverpoolis asuvas Pritchardsi raamatupoes töötav AmyWright märkis, et sellist huvi «Valgete ööde» vastu pole ta kunagi näinud. «Meil on siin üks inimene töötanud 25 aastat ja vanasti müüs ta aeg-ajalt mõne eksemplari. Viimase kahe aasta jooksul on selle müük hüppeliselt kasvanud.»
Ühe kuulsaima vene kirjaniku teosest on saanud täielik fenomen, ütleb Londoni HatchardsPiccadilly raamatupoe juhataja FrancisCleverdon. «Eelmisel aastal müüsime seda raamatut 190 eksemplari.»
Umbes eelmise aasta detsembrist on «Valged ööd» levinud kulutulena TikToki harus BookTokis ning selle Instagrami versioonis Bookstagram. Kui minna nendele platvormidele otsima nimepidi Dostojevski 1848. aasta lugu, leiab lehekülgede viisi arvustusi, tsitaate ning pilte sellest teosest, mille noored on hämmastaval kombel avastanud ja üksteisel õhinaga lugeda soovitavad.
Loodud on isegi Tšaikovski ja Šostakovitši muusikaga täidetud Spotifypleiliste, mida soovitatakse kuulata «Valgete ööde» lugemise ajal.
«Kõik tahavad kõrvuni armuda. Siis nad loevad Dostojevski «Valgeid öid»,» kirjutas üks lugeja Xis ehk Twitteris.
Kuigi Dostojevski teos kuulub üle-eelmisse sajandisse, ei ole selle populaarseks muutumine võib-olla täiesti erakordne, sest raamatuplatvormidel levivad suures osas armastusromaanid.
Tavaliselt muutuvad viraalseks uued kirjandusteosed, kuid seekord avastas keegi ühe vana raamatu ja nõnda on 1881. aastal surnud Dostojevski melanhoolsest loost saanud tõeline ühismeedia-menuk.
Raamatu populaarsusele aitab kindlasti kaasa tõsiasi, et see on kõigest 80 lehekülge pikk. TikTokis kirjandusteemalisi postitusi tegev Londoni elanik EllieHowlett ütles, et «Valged ööd» oli tema jaoks ligitõmbav just tänu sellele, et see teos ei ole aeganõudev.
BookTokis levivad sageli lühikesed raamatud, sest nende lugemisega jõuavad BookToki kasutajad kergemini lähemale aastaks seatud eesmärgile. Kui oled võtnud nõuks lugeda aasta jooksul 50 või lausa 100 raamatut, aitab üks 80 lehekülge pikk raamat kiiremini eesmärgini jõuda.
Raamatu keskmes on nimetu noormees, kes kohtub ühel õhtul Peterburis Nastenka-nimelise naisega. Peategelane piinleb üksilduse käes ning Nastenka igatseb taga oma armastatut. Nad kohtuvad veel mitu korda, kuigi Nastenka tahab, et peategelane mõtleks temast kui sõbrast. Peagi hakkavad nad koos ette kujutama ühist elu, mis neil võiks olla, kuid siis tuleb Nastenka armastatu tagasi ning naine otsustab peategelase hüljata.
Bookstagramis tegutsev MausamiAvira väidab, et Dostojevski tabab selles loos nii hästi ära, mida tähendab olla üksildane unistaja. «Ta arvab, et on kõigist parem, kuid tegelikult ta elab lihtsalt omas maailmas. Seda on ka ühismeedia meid uskuma pannud.»
Ühtlasi rõhutatakse sotsiaalmeedias, et kuigi raamat on nii vana, peitub «Valgetes öödes» suurepärane ilukirjanduslik demonstratsioon inimesest, kes kannatab peategelase sündroomi käes.