Saada vihje

KULTUURIS KUUM Tehisaru raamatukogudes: kuidas õpetada juturoboteid mõistma kultuuripärandit? (1)

Copy
Andmeteadlase Krister Kruusmaa ja digihumanitaari Laura Nemvaltsi sõnul on raamatukogude aeg just praegu käes, sest TI õpetamiseks parimad tekstid on raamatukogudes.
Andmeteadlase Krister Kruusmaa ja digihumanitaari Laura Nemvaltsi sõnul on raamatukogude aeg just praegu käes, sest TI õpetamiseks parimad tekstid on raamatukogudes. Foto: Tairo Lutter

Andmeteadlane Krister Kruusmaa ja digihumanitaar Laura Nemvalts koolitavad Eesti raamatukogude töötajaid tehisintellekti (TI) kasutama. TI abil saab raamatukogudes kataloogida rohkem teavet vähesema vaevaga ning inimesed leiavad vajaliku info paremini ja kiiremini üles.

OpenAI (ChatGPT looja) alustas põhimõtteliselt MTÜna. Nende eesmärk oli arendada välja kvaliteetne tehisintellekt enne, kui keegi kuskil teeb seda kuritahtlikul eesmärgil. ChatGPT oligi kvaliteedilt tehnoloogias järgmine samm, ja peab nentima, et väga heas n-ö pakendis.

Praegu on OpenAI algsest MTÜ mudelist juba kaugel ja saab palju kriitikat. Kuigi selles nimes on sõna «avatud» (open), on siiski tegemist eraomanduses oleva tootega. Ainus võimalus osaleda on maksta. Viimase aasta jooksul on Open­AI kõrvale tõusnud Google, kelle mudelid on peaaegu samal tasemel. Lisaks on veel Amazoni alla kuuluv Anth­ropic, Microsofti Copilot ja natuke teistest erinev Meta.

Tagasi üles