/nginx/o/2025/01/14/16595095t1hc99d.jpg)
Tekstiilikahurid paugutavad Eestis võimsalt. Jõulukuul avati mitu huvitavat tekstiilinäitust, mida soovitan kindlasti külastada, sest sellist tekstiilikunsti tippude paraadi pole ammu olnud võimalust nautida!
«(AU)hinnatud»
Pärnu raekojas saab 18. jaanuarini uudistada rahvusvahelistel näitustel premeeritud autorite 30 aasta jooksul valminud tekstiile. Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ümmargust tähtpäeva – 30 aastat asutamisest – tähistav stiilne väljapanek on selle sündmuse vääriline. Kuraatorite, tarbekunsti- ja disainimuuseumi peavarahoidja Helen Adamsoni ja kunstiakadeemia õppejõu Triin Jerlei koostatud ekspositsiooni kujundas büroo OAAS Arhitektid.
NÄITUSED
«(AU)hinnatud»
18. jaanuarini
Pärnu linnagaleriis raekojas (Uus 4)
Osalevad Anna Gerretz, Maryliis Teinfeldt-Grins, Mari Haavel, Eva Jakovits, Elna Kaasik, Mare Kelpman jt
Kuraatorid Helen Adamson (ETDM), Triin Jerlei (EKA), kujundaja OAAS Arhitektid, graafiline kujundus Sandra Sirp
«Aasta värv on kirju»
2. märtsini
Pärnu Uue Kunsti Muuseumis (Rüütli 40a)
Osalevad Reena Curphey, Ainikki Eiskop, Ehalill Halliste, Sigrid Huik, Mariann Kallas jt.
Kuraator Aet Ollisaar, kujundaja Madis Liplap, graafiline kujundaja Kadi Pajupuu
Signe Kivi isikunäitus «Signatuur»
2. märtsini
Tallinnas Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (Lai 17)
Kujundaja Madis Liplap, graafiline disainer Anna Kaarma
Kuraatorite sõnul said nad kohe aru, et kõigi liidu liikmete töid kahjuks välja panna ei saa, ja siis tulidki nad mõttele tuua näitusele need tööd, mis on juba läbinud rahvusvahelise žürii või pälvinud mõne rahvusvahelise tunnustuse.
Idee kasvas välja liidu tegevust uurides, kui selgus, et just 1990. aastatel oli liit kunstnikele toeks rahvusvahelisele areenile pürgimisel – liidu kaudu jõudis rahvusvaheliste näituste info kunstnikeni, neil aidati koostada osalemisdokumente, toetati nii tõlkimisega kui isegi rahaliselt. See näitab väga ilmekalt, kui tähtis oli liidu toetav roll siis ja on tegelikult praegugi. Kuulumine tekstiilikunstnike liitu on tunnustus ja tänapäeval, kui tegijad on palju, ka omamoodi kvaliteedimärk.
Näituse «(Au)hinnatud» valikus on väga erinevad ja jõulised tööd ning tänu näituse kujundajatele hakkasid tekstiilid meeldivalt kokku kõlama. Raekoja ruumid ise toetavad samuti tekstiilinäitust.
Väljapaneku koostajate hinnangul on üht lemmikteost keeruline nimetada, igas näituseruumis on nii tööde vahel kui ka ruumiga tekkinud hea dialoog: näiteks Marilyn Piirsalu «7 koske» leidis endale meeleoluka tausta Marko Mäetamme seinamaaliga. «Peamine üllatus ei tulnudki ehk ühestki eksponeeritud tööst, vaid uurimistööst enesest – kui mitmekülgne on olnud erialaliidu tegevus ning kuidas see on aja jooksul arenenud koos tekstiilikunstnike ja ühiskonna vajadustega,» nendivad kuraatorid.
/nginx/o/2025/01/14/16595096t1h116c.jpg)
«Aasta värv on kirju»
Kuraator Aet Ollisaar mainib, et seekord otsustati teha aastanäitus žüriivaba, ühe teose või teoste seeriaga oli võimalik osaleda kõigil tekstiilikunstnike liidu liikmetel. «Seega on väljapanek «Aasta värv on kirju» aus ja otsene peegeldus liidu liikmete uudisloomingust, mille valiku tegid kunstnikud ise. Kindlasti esitas see väljakutse kujundaja Madis Liplapile.»
Tekstiilikunstnike liidu aastanäitustel on saanud tavaks esitleda ka liidu aastapreemiate laureaatide tööd. Seekord on eksponeeritud 2023. aasta loometöö põhjal 2024. aastal välja antud preemiate laureaadid. Uue Kunsti Muuseumis on nende päralt omaette ruum.
Aasta tekstiilikunstnik 2023 on Aet Ollisaar, kes pälvis tunnustuse vaieldamatult võimsa ja viljaka loomeaasta eest. Tema tekstiiliinstallatsioonid on seekord väga mõtlemapanevad.
Aasta noor tekstiilikunstnik 2023 Maria Kristiin Peterson sai preemia Eesti Kunstiakadeemias kaitstud ja mujal maailmaski tähelepanu äratanud magistritöö eest «Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel». Tema uuskasutatud villast kootud kostüümid pole mitte ainult kaunid, vaid ka missiooniga loodud.
Aasta tekstiilitegu 2023 on Maryliis Teinfeldt-Grinsi kogukonnaprojekt «Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?». See video ärgitab esivanemate oskusi edasi andma ka tulevastele põlvedele.
Žürii eripreemia sai pikaaegse ja järjepideva teadustöö ning tekstiilikunsti arendamise eest Kadi Pajupuu. Samuti on Pajupuu näituse kataloogi ja näituse graafilise kujunduse autor.
/nginx/o/2025/01/14/16595097t1h9788.jpg)
«Signatuur»
Niisuguse pealkirjaga väljapanek on samuti üleval märtsi alguseni Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis. See on Signe Kivi etteaste, mis koondab valiku tema käsitrükitehnikas valminud ekspressiivsetest autorikangastest.
«Kangas on mind lapsepõlvest saati lummanud. Lihtne valge, ühevärviline või suurejoonelise abstraktse kujundiga. Must. Laimiroheline ja külm kollane kõrvuti lillaga. Fuksia ja türkiis – kontrastid,» iseloomustab Kivi oma loomingut.
Näitusele saabujat suunavad õigesse ruumi muuseumi aatriumi riputatud kangad. Sellegi näituse kujundanud Madis Liplap on mõjusalt Kivi trükikangastega «maalinud» väikese galerii.
«Signatuuri» ekspositsioonis pole ainult kangad, vaid Signe Kivi arhiivi abil saab külastaja aimu tema aastatepikkusest näitusetegevusest. Näituse koostajate hinnangul on jõuline ja vaba lähenemine ornamendile, valitud monokroomsus või erksavärviline koloriit olnud oma uudsuses meeldejäävad ja kujunenud Signe Kivi loominguliseks signatuuriks.
Näitusel on eksponeeritud nii käsitsi trükitud originaaltekstiile kui lipuvabrikus uuesti ellu äratatud disaine eri loomeperioodidest. Signe Kivi sõnul andis näituseks valmistumine talle võimaluse olla taas trükilaua ääres ja tajuda valge kanga lummust.
Võluv väljapanek on omamoodi retrospektiiv, mis tuletab meelde üht põnevat peatükki meie tekstiilikunsti ja -disaini ajaloos.