Kohtusime Uku Uusbergiga peaaegu valmis Tallinna Linnateatri uues/vanas majas. Istusime vastastikku tühjas toas kahe samba all, mis remondiga olid krohvi alt välja puhastatud. Lõhnas värvi ja muu värske ehitusmaterjali järele. Majas oli harjumatult vaikne, ei näitlejaid ega publikut, ainult mõned häbelikud ehitusmehed.

Tallinna Linnateatri renoveeritud maja avab publikule uksed selle aasta oktoobris. Avamise tähtaeg on nihkunud neli korda. 2020 koos koroonaga kolis Linnateater välja, mindi lootuses, et 2023. aasta sügisel ollakse tagasi. Kahest ja poolest aastast saab kevadel viis.

Millist teatrit hakatakse tegema majas, kus on tuliuus black box ja sügaval maa all suur saal? Kuidas on Linnateatri inimesed vastu pidanud tugevas vastutuules, mil niigi asenduspinnal viibiv teater on jäänud ka riigi teatrite rahastusreformi hammasrataste vahele?

Kui vanu maju renoveeritakse, leitakse igasugu asju. Mis Linnateatris päevavalgele tuli?

Leiti pigem vähe: üks kaev, paar sammast, kaks põnevat ruumi maa alt. Ent kaevamise tulemusel on vana osa külge ehitatud uus ning sündinud on terviklik teatrihoone, mille üle kindlasti nii Eesti riik kui ka Tallinna linn võivad uhkust tunda.