/nginx/o/2025/05/01/16813957t1hd274.jpg)
Tallinna punkansambel Skoone avaldas neljapäeval esiksingli oma eelolevalt stuudioalbumilt «Inimeste inimene». Looga «Karlos Kolk sai vanglas surma» tahab bänd tähelepanu juhtida ühelt poolt sellele, kuidas meie vanglasüsteem inimesi alt veab ning teisalt sellele, kuidas inimesed on meediatuimaks muutunud.
Skoone on vanglasüsteemi suhtes kriitiline, sest Kolgi tapmine eelmisel aastal olnuks välditav, kui Tallinna vangla teinuks oma tööd nii nagu peab ja vastanud narkokuriteo eest istuva ja õige pea vabadusse pääseva Kolgi palvele ta vägivaldsest kambrikaaslasest eemale paigutada.
«See on tegelikult täielik absurd, kuidas esimest korda vangis viibiv inimene pandi kongi korduvkaristatud kriminaaliga ja ka pärast korduvaid pöördumisi neid ümber tõsta ei tehtud seda «ressursside puudumise« tõttu»,» rääkis bändi laulja Aleksander Leetmaa. «See tundub nagu vanglapoolne ümberkasvatamise, karistamise või hirmutamise trikk, kuigi Karlosele oli juba kohtupoolne karistus määratud.»
Lugu sündis uudise meediasse jõudmisega samaaegselt 2024. aasta juunis.
«Saime just instrumentaali valmis ja siis minutid hiljem lugesime juhtunu kohta. Sellest hakkasid kohe hammasrattad tööle ja järgmise paari tunni jooksul olid loole olemas ka sõnad. Mu meelest on see lugu ka enesepeegeldusest tulenev: kui me proovis olles juhtunust kuulsime, oli see justkui mingi komejant, et «Aa, SEE vend suri vanglas? Nii kreisi»,» rääkis trummar Kalli Talonpoika.
Bänd joonib alla mõte, et loo eesmärk ei ole toimunut kergendada ega trivialiseerida, pigem lahata sellega seonduvat.
«Lähitundidel muidugi jõudis reaalsus kohale ja mulle tundub, et need laulusõnad on sellesama mõtteprotsessi lahti kirjutamine. Märkasin seda mõtete jada oma peas ja üritasin selle juurteni jõuda ning seda ümber häälestada. Need kuus rida said kamba peale kirjutatud, aga usun, et meil oli kõigil üsna sarnane mõttekäik,» lisas Talonpoika.
Sealt koorus välja ka loo iva selle kohta, kuidas suurema meediahuvi tingis see, et tegemist on tuntud inimesega, justkui see ei oleks juba niisamagi traagiline sündmus.
«Nii kaua, kuni pomm ei kuku sinu tagaaeda või see, keda pussitatakse, ei ole sinu laps ega sõber, ei hooma inimesed, mis nende pealkirjade taga tegelikult on. Tähelepanu nendele teemadele jagub täpselt nii kauaks, kuniks seda kusagil internetis jagatakse ja siis ilmub juba järgmine artikkel,» märkis Leetmaa.
Kuigi loo alged peituvad väga konkreetses teemas, on bändi sõnul nendes ridades üllatav universaalsus.
«Need read loovad omavahel kontrasti, millega tuleb nähtavale elu olemuslik nael või ühendav joon. Nii palju kui see lugu on kriitika vanglasüsteemi pihta, võib see olla ka mikrokosm inimkogemusest või ood Karlos Kolgile. Kokkuvõttes on see kõik tragöödia,» sõnas Talonpoika.
Lugu on pärit Skoone uuelt ja esimeselt täispikalt albumilt «Inimeste inimene», mis ilmub 1. juunil digitaalselt ja hiljem ka vinüülil. Skoonelt on varem ilmunud kassetil ja digis EP «Vägivallatus» (2021).
«Inimeste inimese» annab välja värskele põrandaalusele muusikale keskenduv Tallinna leibel Degenerate Underground ehk DGUG, mille alt on tänavu ilmunud juba ansambli O.V.M. debüüt-EP «Lastekaitse», C.C. esimene täispikk stuudioreliis «Siin olema peab», depressiivrokigrupi Nova Lux omanimeline esikalbum ja seto bändi Atsetoon «Lohakad laulud».
DGUG-i 2025. aasta plaanides on veel Avemaria, samuti Kalli Talonpoika uued albumid. Lisaks ilmub ka pungiskenet dokumenteeriv kogumik «Vihkame ja saadame perse».
/nginx/o/2025/05/01/16813960t1h5433.jpg)