Saada vihje

Kaasaegne kunst pole heroiin, mis ennast ise müüb

Galeristid Margot Samel (vasakul) ja Olga Temnikova korraldavad enda sõnul maailma odavaimat messi. Pildil tegemas selleks ettevalmistusi Tallinnas Energia kohvikus.
Galeristid Margot Samel (vasakul) ja Olga Temnikova korraldavad enda sõnul maailma odavaimat messi. Pildil tegemas selleks ettevalmistusi Tallinnas Energia kohvikus. Foto: Dmitri Gerasimov

Eestlased on sellest aru saanud ja korraldavad New Yorgis teist aastat salapärase nimega kunstimessi Esther. Esther II algab New Yorgi Eesti majas täna ja kestab 10. maini.

Estheri korraldajad on galeristid Margot Samel ja Olga Temnikova. Viimane on Postimehe lugejale ilmselt tuntum, võiks lausa öelda, et legendaarne galerist juba, kes on pälvinud ka Postimehe kultuuriveduri tiitli. Margot Samel elab ja töötab New Yorgis ning on nüüdseks kolm aastat pidanud New Yorgi kõige kuumemas kunstipiirkonnas Tribecas omanimelist galeriid. Eesti kunstnikest on seal näitused olnud Merike Estnal ja Kris Lemsalul.

Nimi ei ole ühegi asja puhul üldse väheoluline, ka mitte ühe kunstimessi oma. Estheri nime käis välja Samel, Temnikova leiab, et see on nagu mõne vana kunstikoguja nimi. Mulle vilksatab mõni New Yorgi juut. Ida-Euroopale justkui viitaks samuti, ütleb Temnikova.

Ida-Euroopale viitab ka nende mess. Hakkasid nad seda korraldama, et Ida-Euroopa galeriid ja kunst New Yorgis, selles kaasaegse kunsti imelinnas, rohkem nähtaval oleks. Ida-Euroopa ja muidugi Eesti. Eesti galeriidest on seekord lisaks Temnikova & Kasela galeriile rivis veel Kogo galerii Tartust. «Kuigi tähtsam kui geograafia on siiski osaleva galerii programm,» selgitab Samel. Suurem osa galeriisid on ikkagi mujalt kui Ida-Euroopast. Seekord kokku 25 galeriid 17 linnast.

Kommentaarid
Tagasi üles