:format(webp)/nginx/o/2024/09/23/16373770t1h20d4.jpg)
- AI loominguline potentsiaal ja piirangud Ulvaeuse hinnangul.
- Londoni SXSW kritiseeritakse varjatult reklaamitud esinejate pärast.
- ABBA hologramkontsertide projekt jätkub
Rootsi popikoon Björn Ulvaeus esines eile Londoni esimesel SXSW festivalil ning avalikustas, et töötab parasjagu uue muusikali kallal – seekord koos tehisintellektiga. Vahendab Euronews.
Ulvaeus kirjeldas AI-d kui «suurepärast tööriista» ning rõhutas oma esinemises, et tehnoloogia pakub täiesti uut viisi loomeprotsessis osalemiseks: «Nagu töötaks koos ühe laulukirjutajaga, kellel on tohutu teadmistepagas. See on mõnes mõttes sinu enda mõtlemise pikendus – sul on ligipääs ideedele, mille peale sa ise ei tulekski.»
Siiski tõdes ta, et tehisintellektil on ka olulisi piiranguid. Näiteks «on see väga halb sõnade kirjutamises». Ulvaeuse sõnul on AI kõige kasulikum loomingulise bloki ületamiseks. «Kui sa jääd laulusõnadega kinni ja soovid lugu mingis kindlas stiilis jätkata, siis võid paluda AI-l seda suunda pakkuda. Tavaliselt tuleb sealt täielikku jama, aga vahel leidub siiski mõni edasiviiv idee.»
/nginx/o/2021/09/17/14075615t1h9b33.jpg)
Tehisintellekti mõju muusikatööstusele pole Ulvaeusele võõras teema. Ta on Rahvusvahelise Autorite ja Heliloojate Konföderatsiooni (CISAC) president, see organisatsioon kaitseb loojaõigusi üle kogu maailma ning kogub ja jaotab autoritasusid. CISACi hiljutine raport ennustas, et AI võib võtta muusikaloojatelt kuni veerandi nende tulust juba 2028. aastaks.
Ulvaeus rõhutas, et valitsustel on siin otsustav roll. «Loojatele – alates laulukirjutajatest ja heliloojatest kuni filmirežissööride ja stsenaristideni – võib AI pakkuda uusi ja põnevaid võimalusi. Kuid tuleb tunnistada, et ilma hea regulatsioonita võib see sama tehnoloogia hävitada inimeste karjääre ja elatusallikaid.»
«Kumb tee neist kahest tulevikust realiseerub?» küsis ta retooriliselt. «Vastus sõltub suuresti sellest, milliseid otsuseid teevad poliitikud üle maailma, kes hetkel töötavad välja uusi seadusi. On kriitilise tähtsusega, et need regulatsioonid saaksid õiged – kaitseks loojate õigusi ja toetaks inimkultuuri püsimist AI ajastul.»
/nginx/o/2021/12/29/14284488t1he38d.jpg)
Lisaks paljastas Ulvaeus, et töötab juba ka ABBA hologramkontsertide jätkuprojekti kallal, millest on valmis kolmveerand. ABBA tähistas hiljuti oma virtuaalkontserdi Voyage kolmandat aastapäeva ning lisas menuka etenduse kavva uusi laule. Kuigi algselt pidi kontsertsari lõppema 2024. aasta novembris, on seda publikuhuvi tõttu pikendatud kuni 2026. aasta jaanuarini.
Samal ajal on SXSW London ise sattunud kriitika alla. Nimelt selgus, et festivali programm sisaldas mitmeid varjatult välja kuulutatud esinejaid, sh endised Ühendkuningriigi peaministrid Tony Blair ja David Cameron. Blairi osalemine paneeldiskussioonis «Valitsus ja AI» lekkinud ekraanitõmmiste kaudu ärritas paljusid esinejaid ja publikut.
Selle tulemusel loobus oma esinemisest mitmeid artiste, sealhulgas Sam Akpro, Rat Party, Magnus Westwell, Saliah ja LVRA. Viimane süüdistas festivali nn «artwash’imises» – olukorras, kus muusikaprogrammi loojad reklaamivad mitmekesisust ja progressiivsust, kuid konverentsiprogrammi kaudu esinevad isikud, keda peetakse osalisteks Palestiina rahva vastu suunatud vägivallas.
«Ma kutsun kunstnikke üles sekkuma, mitte eemale jääma,» ütles LVRA. «Meie kohustus on seista nende eest, kelle hääl on kõige nõrgem.»