/nginx/o/2023/03/07/15185304t1h6011.jpg)
- Attenborough' film tutvustab korallrahude ja mangroovide taastamise meetodeid.
- Uus dokumentaalfilm «Ocean» uurib ookeanide kehva seisu põhjuseid.
- Sir David Attenborough meenutab närvekõditavat kogemust vigase sukeldumiskiivriga.
Sir David Attenborough on avaldanud, et ta oli 1957. aastal Suurel Vallrahul sukeldumiskostüümi katsetades uppumissurma äärel, vahendab Independent.
Legendaarne loodusdokumentalist ja ringhäälingutegelane rääkis oma kogemusest mais Royal Festival Hallis toimunud vestlusel prints Williamiga, kus tutvustati tema uut dokumentaalfilmi «Ocean». Üritusel anti Attenborough’le üle algupärane avatud ahelaga sukeldumiskiiver – sellise, mis prantsuse okeanograaf Jacques-Yves Cousteau omal ajal kuulsaks tegi.
Meeleolukalt pani Attenborough kiivri pähe. «Ära tee seda, David. Sa ei saa seda enam peast,» muheles Walesi prints. «Tõesti, üsna veider asi,» nentis Attenborough, kes tähistas mais oma 99. sünnipäeva.
Kui kiiver siiski edukalt peast eemaldatud sai, meenutas Attenborough hirmuäratavat kogemust, mis tal tekkis seda tüüpi sukeldumisvarustust esmakordselt proovides. «Kui ma selle esimest korda pähe panin, tundsin äkitselt, kuidas vesi hakkas lõua juurest ülespoole voolama, kuni kattis suu,» rääkis ta.
«Mõtlesin, et see ei saa õige olla. Ja kui vesi jõudis nina tasemele, olin täiesti veendunud, et midagi on valesti. Aga kui sul on see asi tihedalt pähe kruvitud, siis sa ei saa hingata,» lisas ta. «Sa ei saa isegi appi hüüda: «Võtke see maha!»»
Olukorra tegi hullemaks asjaolu, et dokumentaalfilmi režissöör keeldus uskumast, et varustus on rikkis, ning otsustas selle ise järele proovida. «Ta pani kiivri pähe ja ma olen üsna rõõmus, et ta läks vee alla ja tuli veel kiiremini üles kui mina – sest jah, selgus, et see oli tegelikult vigane,» meenutas Attenborough.
Attenborough' uus dokumentaalfilm keskendub viimase saja aasta jooksul teadlaste ja maadeuurijate tehtud «imelistele avastustele» ja uurib, miks ookeanide seisund on niivõrd kehv, ja – mis ehk kõige olulisem – näitab, kuidas neid on võimalik taas tervendama hakata.
Film viib vaataja ookeanide juurde Ameerikas, Euroopas, Aafrikas ja Okeaanias ning tutvustab meetodeid, mille abil püüeldakse inimtegevusest kahjustatud korallrahude, mangroovide, rannikukogukondade, kalakasvanduste, merekaitsealade ja teiste elupaikade taastamise poole.
«Ocean» on järjekordne peatükk Attenborough’ rohkem kui seitsmekümne aasta pikkuses loodusfilmikarjääris. Tema töö BBCs algas 1950ndatel, kui ta juhtis sarja «Zoo Quest», ning esimene suur loodusdokumentaal «Life on Earth» ilmus juba 1979. aastal.
Viimase 25 aasta jooksul on ta loonud ka mõjukad sarjad nagu «Planet Earth», «The Blue Planet» ja «Dynasties», mis keskenduvad ohustatud liikide ellujäämisvõitlusele.